Herkese merhaba 🙂

Sizlere örmesi çok kolay ama aynı zamanda çok tatlı görünen rengarenk, dört renkten oluşan bir bebek battaniyesi örgü modeli ile geldim 🙂

Malzemeler

  • ÖrenBayan Dora ip;
    1 adet Fuşya (044) renk ip
    2 adet Krem (004) renk ip
    2 adet Yeşil (066) renk ip
    2 adet Mor (043) ip
  • 3 mm tığ

Yapılışı

Modelimize başlamadan önce sizlere tavsiyem 4 rengi aynı anda örmektense renkleri tek tek ele alıp işlemleri uygularsanız, örmesi daha kolay ve de eğlenceli olur. İlk aşamaya geçelim.

1) Fuşya renk ipimizle 8 zincir çekip halkamızı oluşturuyoruz.

2) İlk sırada 3 zincir arayla 4 adet üçlü trabzan örerek aynı işlemi 3 kez tekrarlıyoruz. İlk sırayı ördükten sonra motifimizin ilk aşamasını tamamlamış oluyoruz.

Fuşya ipimizden 10*10 motif olacak şekilde ( 10*10 = 100) toplamda 100 adet motifimizden örüyoruz.

3) İkinci aşamada krem renk ipimizi kullanıyoruz. Fuşya motiflerin üzerine örmeye devam ediyoruz. Köşelerde 3 zincir, aralarda 2 zincir olacak şekilde 3 adet üçlü trabzan örüyoruz. İkinci aşamayı tamamlamış oluyoruz.

Bütün motiflerimize aynı işlemi uyguluyoruz.

4) Üçüncü aşamada yeşil ipimizi kullanıyoruz. Motifimizin üzerine örmeye devam ediyoruz. Aynı işlemler devam ediyor. Köşelerde 3 zincir, aralarda 2 zincir olacak şekilde 3 adet üçlü trabzan örüyoruz.

5) Son aşamada ise mor renk ipimizle köşelerde 5 zincir, aralarda 2 zincir olacak şekilde 3 adet üçlü trabzan örüyoruz. Birleştirme yerlerinde ise köşelerde 3 zincir, aralarda sık iğne yöntemiyle motifleri birbirine birleştiriyoruz. Battaniyemizi oluşturmuş oluyoruz.

6) Kenarını örme aşamasına geçiyoruz. Mor ipimizle çevresini örmeye başlıyoruz. Köşelerde 5 zincir, aralarda ise 2 zincir çekerek 3 adet üçlü trabzan örüyoruz.

7) Sonraki sırada ise krem rengi ipimizle bir sıra aynı işlemleri uygulayarak çevresini örüyoruz.

8) Son sırayı örmeye başlıyoruz. Yine boş kısımdan başlayıp 4 zincir çekip, 3 adet üçlü trabzan örüp dolu olan kutucukların üzerine sık iğne yöntemiyle trabzanımızı sabitliyoruz.  Aynı işlemi battaniyenin kenarı bitinceye kadar tekrarlıyoruz.

Tercihinize göre kalan iplerden rengarenk motifler hazırlayıp battaniyenizi hazırlayabilirsiniz.

Battaniyemizi bitirmiş oluyoruz 🙂

Güzel günlerde kullanın.