Örgü bebek patikleri ile bebekleriniz hem şık hem sıcacık bir kış geçirecek!

Bu kolay örgü modelini hemen örmeye başlayalım o zaman!

Malzemeler

  • YarnArt Jeans ip;
    1 adet Bordo (66) renk ip
    1 adet Lacivert (54) renk ip
  • 4 adet düğme
  • 2 mm tığ
  • İğne

Yapılışı

Taban (2 adet)

Lacivert renk ip ile  başlıyoruz. 

1) 22 zincir çekilir. 4. zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır.

2) Her zincire birer tane ikili trabzan yapılarak son zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır. Zincirin diğer tarafına da her yuvaya birer tane ikili trabzan yapılarak ilmek kaydırma yöntemiyle birleştirilir.

3) 20 zincirin köşelerine altışar tane ortasına da 16 tane ikili trabzan yapmış olduk. Şimdi 3 zincir çekerek üst sıraya geçiyoruz. Köşelerdeki 6 trabzanın her birine iki tane ikili trabzan yaparak köşelerde 12, ortada yine her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak 16 tane ikili trabzanla sırayı tamamlıyoruz.

4) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz ve köşedeki 12 trabzanın üzerinde yine arttırma yapıyoruz. Bu sırada köşedeki 12 trabzanın üzerine bir tek, bir çift batıyoruz. Ortadaki 16 trabzan yine sabit, 1 tane trabzan yapıyoruz.

5) Arttırma işlemlerimiz bitti. Patiğin tabanını biraz genişletmek için 1 sıra boyunca her ilmeğe birer tane tekli trabzan yapıyoruz.

Patik

Tabandan devam ediyoruz. Bordo renk ip ile devam ediyoruz.

1) 3 zincirle üst sıraya çıkıyoruz ve trabzanların tepesine değil de beline dolayıp ilmek alıyoruz. Her bir trabzanın beline birer tane ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz. 1 sıra daha arttırma eksiltme yapmadan her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır.

2) Patiği ikiye katlayarak tam ortadan 12 tane ikili trabzanı her iki taraftan da işaretliyoruz. İşaretlediğimiz yere gelene kadar ikili trabzan yapıyoruz. İşaretlediğimiz yere gelince her bir trabzanın beline dolayarak 2 tane trabzanı tek seferde örüyoruz. 24 trabzanı 12 trabzana indiriyoruz.

3) Eksiltmeye başladığımız yere gelene kadar ikili trabzan yapıyoruz. Eksiltme yaptığımız trabzandan önce ve sonra yine 2 trabzanı tek seferde alarak bu sırada da 8 eksiltme yapıyoruz. Geri dönüp sık iğneyle eksiltmeye başladığımız yere geliyoruz.

4) Bu sırada 4 trabzanı tek seferde, 4 trabzanı tek seferde alarak burun kısmını tamamlıyoruz. Sıranın devamında ikili trabzan sayımız yaklaşık 10 trabzan olunca 20 zincir çekip üzerine ikili trabzan yaparak zincire başladığımız yere batıyoruz. Devamını ikili trabzanla örüp bitiriyoruz.

Bant

Bordo renk ip ile başlıyoruz.

1) 13 zincir çekilir. Köşedeki zincirlere 3 tane diğer zincirlere birer tane sık iğne yapılarak zincir etrafını dönerek örüyoruz.

2) 1 zincir çekerek sırasıyla ;aynı yere 2 sık iğne arada 10 sık iğne 1 çift bir tek 1 çift 10 sık iğne 1 çift ve 1 tek sık iğne olarak sıra tamamlanır. cc yöntemiyle birleştirilir.

3) Her sık iğne üzerine birer tane sık iğne yapılarak son sıra tamamlanır, ip koparılır ve gizlenir.

Önce bantlara düğmeler dikilir. Sonra bantlar patiğe orantılı bir şekilde dikilerek patik tamamlanır.

  

İstediğiniz renklerde yaparak örgülerinizi tamamlayabilirsiniz.. ♥

Yapacak olanlara kolaylıklar diliyorum.. 🙂