Merhabalar,

Sizlere tığ ile kolayca yapabileceğiniz çok şirin bir kız çocuk elbisesi ile geldik.

Sevdiklerinize hediye olarak hazırlayabileceğiniz bu elbiseye hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1 yaş çocuk ölçülerine göre hazırlandı.

1. 90 zincir çekilir.

2. Zincir üzerine 15 tekli trabzan yapılır, 16.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan daha yapılır. Tekrar 15 tekli trabzan yapılır, 16.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan daha yapılır. 25 tekli trabzan yapılır, 26.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan daha yapılır. 15 tekli trabzan yapılır, 16.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan yapılır. 15 tekli trabzan yapılır ve 2 zincir çekilip geri dönülür.

3. Üçüncü sıradan yedinci sıraya kadar aynı işlemler devam eder.

4. 8. sırada ilk balık kılçığına kadar sık iğne yapılır, 7 zincir çekilir ve 2. balık kılçığına batılır böylelikle kol ayrılmış olur. Sırt boyunca yine sık iğne yapılır, balık kılçığına gelindiğinde 7 zincir çekilir ve diğer balık kılçığına batılarak 2. kol ayrımı yapılır. Bu sıradan itibaren elbise gövdesi birleştirilmiş olur.

5. 2 zincir çekilir, sıra boyunca tekli trabzan yapılır. Kol altlarındaki zincir çekilen bölüme 8 adet trabzan yapılır.

6. 2 zincir çekilir ve 6 trabzan yapılır, 1 zincir çekilip 1 boşluk bırakılır ve tekli trabzan yapılır. Sıra boyunca aynı işlem tekrarlanır.

dugmeli-kiz-cocuk-elbisesi-yapimi-1
dugmeli-kiz-cocuk-elbisesi-yapimi-1

7. 2 zincir çekilir ve 5 trabzan yapılır, 1 zincir çekilir üst sıradaki boşluğa 1 trabzan yapılır, 1 zincir çekilir ve 1 atlayıp tekrar trabzan yapılır. Sıra boyunca tekrar edilerek elbisenin örneği kurulmuş olur.

8. 12. ve 13. sırada sadece trabzan yapılır. Her iki sıra sonra aynı örnek kurulur.

9. Örnek 5 defa tekrarlanır ve elbise bitirilir.

10. Yakaya 1 sıra sık iğne geçilir ve düğmeleri dikilerek bitirilir.

Elinize sağlık!