Ana Sayfa Bebek-Çocuk Düşen Yapraklar Modelli Etek Yapımı

Düşen Yapraklar Modelli Etek Yapımı

0
3418
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi

Herkese merhabalar!

Düşen yapraklar modelli etek ile karşınızdayım!

Sizler de bu güzelliği örmeye var mısınız?

Öyleyse hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Etek

Yaptığım etek benim ipim ve elime göre 1-2 yaşa uygun oldu. Sizler yapacağınız kişinin bel çevresini esas alarak sayıları değiştirebilirsiniz. 

Çift olarak belirttiğim yerlerde bir yuvaya 2 tane ikili trabzan yapacağız.

1) 91 zincir çekip birleştirelim ve bir halka oluşturalım. 2 zincir ile üst sıraya çıkıp her zincire 1 tane ikili trabzan yapalım ve ilmek kaydırma yöntemiyle sırayı bitirelim.

2) 6 trabzan, 1 çift trabzan, 6 trabzan 1 çift trabzan … şeklinde sırayı bitirelim. 

3) Çiftli olanların her birine 2 tane trabzan yapalım ve bu arada belli yerlerde 6 tane ekleme yapalım. Sayımız tutsun diye yapıyoruz bunu. Aralara paylaştıralım ki eteğin volanları bir yerde toplanmasın. Bu sıra sonunda toplam 136 trabzan olmalı.

4) 3 zincir çekip toplam 7 trabzan yapalım. 1 zincir çekip bir yuva atlayalım ve 7 trabzan yapalım. Tekrar 1 zincir çekip 1 yuva atlayalım ve 7 trabzan yapalım. Bu şekilde devam ederek 2 sıra daha örelim.

5) 2 tane ilmek kaydırma yapalım. 3 zincir yandakine 1 trabzan, 1 zincir, 1 boşluk, 2 trabzan, 4 zincir çekelim, 3 boşluk atlayalım, 2 trabzan, 1 zincir, 1 boşluk, 2 trabzan, 4 zincir çekelim, 3 boşluk atlayalım, 2 trabzan yapalım. Bu şekilde devam edelim. Bitişe gelince 4 zincirle başlangıçla birleştirelim. 

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-1
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-1

6) 2 trabzan, 1 zincir, 1 boşluk, 2 trabzan yapalım ve 2 zincir çekip önceki 4 zincirin ortasına 1 trabzan yapalım. Sonra 2 zincir çekip ikili olan gruba trabzan yapalım. 1 zincir, 2 trabzan yapalım. 2 zincir çekip 4 zincirin ortasına 1 trabzan yapalım. Bu şeklinde sırayı tamamlayalım. 

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-2
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-2

7) 3 zincir çekip ikili grupların her birine 2 tane trabzan yapalım. 1 zincir çekip tekrar çift batalım ve böylece 4 trabzana ulaşalım. 2 zincir çekip ortadaki tek trabzana çift batalım. 2 zincir çekip ikili grupların her birine 2 tane trabzan yapalım. 1 zincir çekip tekrar çift batalım. 2 zincir çekip ortadaki tek trabzana çift batalım ve bu şekilde sırayı bitirelim. 

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-3
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-3

8) Dörtlü olan grupların her birine bir tane batalım, iki grup arasında 1 zincir çekmeyi unutmayalım. 2 zincir çekip ortadaki ikili duran gruba çift batalım. 2 zincir çekip 4 trabzan, 1 zincir, 4 trabzan şeklinde devam ederek sırayı tamamlayalım.

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-4
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-4

9) 3 zincir alttan 2 yuva atlayalım. 1 trabzan, 1 yuva atla, 1 trabzan, 2 atla, 1 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan, 1 zincir, 2 trabzan, 2 zincir şeklinde devam edelim. 8’li trabzanların başlarından ve sonlarından alarak 4’e düşürmüş olduk.

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-5
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-5

Bel kısmı ve kurulum aşaması tamamlandı. Bundan sonra aşağıdaki 3 aşamayı tekrar edeceğiz.

10) Kaydırma yaparak trabzanın başına kadar ilerleyelim. 4 trabzan, 1 zincir, 1 çift bat, 2 zincir, 1 çift bat, 2 zincir, 4 trabzan, 3 zincir, 4’lü trabzanın tepesine trabzan, 2 zincir, 1 çift bat, 2 zincir, 4 trabzan, 3 zincir şeklinde örmeye devam edelim.

11) 3 zincir çekip bununla beraber toplam 4 trabzan yapalım. 2 zincir, 2 trabzan, 1 zincir, aradaki boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan, 2 zincir, 4 trabzan, 2 zincir, 4 trabzan şeklinde örmeye devam edelim.

12) 3 zincir, 2 boşluk atla, 1 trabzan, 2 zincir, 1 çift, 1 çift, 2 zincir, 1 çift, 2 zincir, 1 çift, 1 çift, 2 zincir, 1 trabzan, 2 boşluk atla, 1 trabzan, 2 boşluk atla, 1 trabzan, 2 boşluk atla, 1 trabzan, 2 zincir şeklinde örmeye devam edelim.

13) Bu şekilde son 3 sırayı tekrar ederek istenilen boyutta örelim.

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-6
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-6

Yazarken karışık gibi duruyor ama inanın örerken çok keyifli. Kurulum bitince 3 sırayı takip edelim. Eteğin önceki sıralarına bakarak bile yapılabilir. 

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-7
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi-7

Kenar Süslemesi

1) Düşen yapraklar etek modeli için boy yeterli uzunluğa ulaşınca uç kısımları için 4 sık iğne yapalım. 3 zincir çekip aynı yere sık iğne batalım. 4 sık iğne yapalım. 3 zincir çekip aynı yere sık iğne batalım. Bu şekilde sırayı bitirelim.

Sizler bunun yerine başka kenar modelleri de uygulayabilirsiniz.

Eteğimiz bitti!

dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi
dusen-yaprak-modelli-etek-yapimi

Umarım anlaşılır olmuştur. Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin!

YORUM YOK