Herkese merhaba,

Bugün sizlere yazın modası olan örgü elbise tarifi vereceğiz.

Hazırsanız Zara model örgü elbisemizin tarifine geçelim.

Malzemeler:

11 Adet Camilla Batik El Örgü İpliği

4,5 numara şiş

5 numara Şiş

Yapılışı:

45 ilmek atarak elbisenin ön kısmının orta kısmından örgüye başlanır.32 cm olana kadar örnek kurarak devam ediyoruz. 32 cm olduğunda ortadan 9 ilmeği kesiyoruz.

Elbisemiz 36 cm olunca (iki tarafı da ay ayrı kesiyoruz 8 ilmek kalınca 36 cm olana kadar örüyoruz). Ense için iki yandan 10’ar ilmek atıyoruz. Sonra ki sıraya ortaya 9 ilmek daha atarak ense kısmını yapıyor ve 45 ilmeğe ulaşıyoruz. 36 cm’de omuz kısmına işaret koyup 36 cm arka tarafı örüyoruz. 36 cm olunca ilmekleri şişte bekletiyoruz.

Yukarıda bulunan şemada yanlardan omuz işaretine kadar 80 ilmek, omuz işaretinden 1 ilmek, omuzdan bele kadar 80 ilmek toplamda 161 ilmek yapıyoruz ve 10 cm 2 düz 2 ters lastik örüyoruz. Sağ ve sol tarafada aynı işlemleri uyguluyoruz.

 

ÖRNEK:   1.sıra düz örgü

2.sıra ters örgü

3.sıra düz örgü

4.sıra düz örgü

5.sıra 1 kes(2 ilmeği birlikte örüyoruz) 1 dola( şişe bir dolama yapıyoruz)

sıra sonuna kadar 1 kesip 1 dolayarak devam ediyoruz.

6. sıra düz örgü 6. sıradan sonra birinci sıraya dönerek örneği tekrarlayarak devam ediyoruz.

2.Kısım

Yan lastikleri bitirdikten sonra şişte beklettiğimiz 45 ilmeğin 2 yanına(ördüğümüz lastiklerden) 19 ilmek alıyoruz ve etek bölümünü örmeye başlıyoruz. 72 cm olunca tırtıklı kesme tekniği ile kesiyoruz.

Ördüğümüz örgü önden arkaya döndüğünden arka kısmı bitirmiş oluyoruz. Ön kısım için 45 ilmekle başladığımız bölümde başlangıç sırasını sökerek 45 ilmeği şişe alıyoruz. Aynı arkada yaptığımız gibi yanlardan 19’ar ilmek alarak etek kısmını örmeye başlıyoruz. 72 cm olunca tırtıklı kesme tekniği ile keserek ön kısmıda bitiriyoruz.

Tırtıklı Kesme Tekniği

Tırtıklı kesme tekniğinde şişte bulunan ilmeklerimizi bir tığ yardımı ile yapıyoruz. İlk ilmeğimizi düz örerek kesiyoruz kestikten sonra 2 zincir çekerek, kesilen ilmeklerin içinden ilmek çıkararak kaydırma yapıyoruz. Daha sonra 2 ilmek kesip 2 zincir çekip kaydırma ile çekerek devam ediyoruz.

Tamamlama

Etek kısmının yan dikişlerini dikiyoruz lastik kısmını belden yukarı 10 cm dikiyoruz. Yaka kısmından ön taraftan 70 ilmek, arka ense kısmından 60 ilmek alarak toplamda 130 ilmek alıyoruz. Misinalı şiş ile ön yüzde 5 sıra ters örüyoruz. 6.sırada esnek bir şekilde kesiyoruz. Kestikten sonra ters tarafı arkaya döndürerek biye şeklinde çeviriyor ve dikiyoruz.