Merhaba,
Malum kış yaklaştı. Kış örgülerinin baş tacı örgü çorap tarifi ile sizlerleyim. Herkes kendine ve sevdiklerine çorap örebilsin diye bu tarifi sizlerle paylaşmak istedim.
Malzeme olarak istediğiniz bir yumak ip yeterli olacaktır. İpinize uygun şişiniz de hazırsa başlayalım!

Yapılışı

1) 56 ilmek şişe atılır.

2) İstenilen ölçüde önce 1+1 lastik örgü yapılır.

3) Sonra düz örgüye geçilir. Yaklaşık bir karış olana kadar, ki bu çorabımızın bilekten yukarısı olacak, isterseniz daha da uzun örüp dize kadar yapabilirsiniz.

4) İki kenardan 16şar ilmek kesilip 24 ilmek bırakılır. Düz örgüye devam edilir. Bu kısım da ayağın üstü kadar olacaktır.

5) Ayağın üstü bitince 24 ilmeğimizin iki kenarından da birer birer kesmeye başlanır.  Düz örgüye devam edilir. 10 ilmek kalana kadar her sıra başında ve sonunda devam eder. 10 ilmek kalınca tekrar 24 ilmeğe ulaşana kadar baştan ve sondan birer birer arttırma yapılır. Bu yaptığımızda çorabımızın burun kısmı olacak.

6) 24 ilmeğe ulaşınca ayağın alt kısmı yani tabanı düz örgü olarak örülecek.

7) Taban istenilen boyuta gelince topuk keseceğiz. Tekrar 24 ilmek her iki taraftan birer birer kesilerek 10 ilmeğe düşürülür. 10 ilmek kalınca tekrar 24 ilmek oluncaya kadar her iki taraftan arttırılır. Bu kısımda da topuk kısmı olacaktır.

*Dikerken önce topuk kısmı dikilir. Sonra diğer kısımlar uygun şekilde birleştirilir.

Ayaklarınızı sıcacık tutması dileğiyle 🤗

 Elinize sağlık.