Herkese merhabalar!

Erkekler için çok şık bir ev ayakkabısı tasarladık.

Siz de bu ayakkabıyı örüp soğuk havalarda kullanmaları için sevdiklerinize hediye edin!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) İlk olarak keçe tabana ip tığlamakla başlanır.

2) Topuk kısmının tam ortasına denk gelen 2 delikten 4 ilmek alınır ve tabanın sağ ve soluna simetrik olacak şekilde 3 delikten 3 ilmek, 2 delikten 2 ilmek ve 1 delikten 3 ilmek olmak üzere 3 kez, 10 delikten 3 ilmek olacak şekilde yapılır.

3) Tam burun kısmındaki 3 delikten 4 ilmek alınarak tamamlanır.

4) Yapılan ilmeklerin ön kısmındaki telinden alıp sık iğne ile tabanın çevresi örülür.

5) 5 sıra sık iğne dolanarak tamamlanır.

6) Son 3 sırada topuk kısmını ortalayarak 22 ilmek olacak şekilde yalancı sık iğne yapılır.

7) Sık iğne tamamlanınca ip kesilir ve burun kısmından tam ortalanarak 9 ilmek sık iğne yapılır. Sonrasında kenarda 2 ilmeğin başından alınarak ilmek yürütme yapılır, dönerek 1 ilmek artırarak sık iğne yapmaya devam edilir. Her dönmede 2 ilmek yürütme ve 1 sık iğne artırma yapılır. Bu şekilde 30 sıra örülür. Son 4 sıra 1 ilmek yürütme ve artırma yapılmadan örülür ve tamamlanır.

8) Son sırada ip kesilmeden yan kısımlar örülmeye başlanır. Örerken her seferde örülen ön kısımlardan birer ilmek alınarak yan ve ön kısımlar birleştirilir. Ayrıca yan kısımlar örülürken topuktaki ortalanarak ayarlanan 22 ilmek yalancı sık iğne düzden örülür, tersten normal sık iğne yapılır. Yan kısımlarda toplam 12 sıra örülür ve ön ile yan kısımlardaki ilmeklerin hepsine ilmek yürütme yapılarak ip kesilir.

İşte bu kadar!

erkek-ev-ayakkabisi-yapimi
erkek-ev-ayakkabisi-yapimi

Güzel günlerde kullanın!