Pamuk makrome çantalar bu yaz çok moda. Çok görülmüş modellerden sıkıldıysanız bu tarif tam size göre.

Malzemeler

Yapılışı

Taban

1) Tabana sihirli halka ile başlıyoruz.

2) 3 zincir çekip sihirli halkanın içini 14 trabzan ile yapıp birleştiriyoruz.

3) Birleşme noktasından 3 zincir çekerek 1 üst sıraya çıkıyoruz. Her trabzanın tepesine iki tane trabzan yapıyoruz.

4) 1 trabzanın tepesine 1 trabzan, 1 trabzanın tepesine 2 trabzan (1 tek, 1 çift) yapıyoruz. Sıra sonuna kadar tekrarlıyoruz.

5) 1 trabzanın tepesine 1 trabzan, 1 trabzanın tepesine 1 trabzan,1 trabzanın tepesine 2 trabzan (2 tek, 1 çift) yapıyoruz. Sıra sonuna kadar tekrarlıyoruz.

6) 1 trabzanın tepesine 1 trabzan, 1 trabzanın tepesine 1 trabzan, 1 trabzanın tepesine 1 trabzan,1 trabzanın tepesine 2 trabzan (3 tek, 1 çift) yapıyoruz. Sıra sonuna kadar tekrarlıyoruz

7) 1 trabzanın tepesine 1 trabzan, 1 trabzanın tepesine 1 trabzan, 1 trabzanın tepesine 1 trabzan, 1 trabzanın tepesine 1 trabzan,1 trabzanın tepesine 2 trabzan (4 tek, 1 çift) yapıyoruz. Sıra sonuna kadar tekrarlıyoruz. Bu noktada taban artık tamamlanmış oluyor.
Buradan sonra gövdeye başlıyoruz.

Gövde

1) 3 zincir çekerek bir üst sıraya çıkıyoruz, gövdede uygulayacağımız modeli örmeye başlamış oluyoruz. Zincirin hemen dibine 1 trabzan yapıyoruz. (5 trabzan atlayıp 6. ya 2 tane trabzan, 7. ye 2 tane trabzan, 3 zincir) çek sıra sonuna kadar parantez içini tekrarlıyoruz.

2) Üst sıraya geçmek için 3 zincir çekmiş olduğumuz yere kadar ilmek kaydırma yapıyoruz. 3 zincir içine yine 3 zincir çıkarak bir üst sıraya çıkıyoruz, 3 trabzan, 2 zincir, 4 trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar alt sıradaki 3 zincirin içini *4 trabzan 3 zincir 4 trabzan* devam ediyoruz.

3) Yine bir üst sıraya geçmek için 3 zincir çekmiş olduğumuz yere kadar kaydırma yapıyoruz. 3 zincir ile bir sonraki sıranın ilk trabzanını yapmış oluyoruz. 3 zincirin yanına 1 trabzan 3 zincir 2 trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar *2 trabzan 3 zincir 2 trabzan* ile devam ediyoruz.

4)  Çanta yüksekliği istediğimiz boyuta gelene kadar motifin 2. ve 3. sıralarını devamlı tekrar ediyoruz, 3. sırada bitiriyoruz. 
(Ben 13 sıra motif yaptım.)

 

 

5) Son motiften sonra 2 zincir ile yukarı çıkıp 4 trabzanın üzerine 4 yarım trabzan, yuvaya 5 yarım trabzan yaparak bütün sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

6) Bir sonraki sırada tüm sırayı sık iğne yapıyoruz. Artık çantamız tamamlandı, şimdi saplarını yapacağız.

7) Sapların yerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz, ben sık iğnenin bittiği yerden başlayarak yaptım. Yaklaşık 30 cm zincir çekiyoruz (yine siz istediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz). Zincirimin sonu çantanın tam karşısına tutturdum ve zincir üzerine yarım trabzan yaptım ve çanta gövdesi ile birleştirdim. Sapın daha kalın olmasını isterseniz birkaç sıra daha örebilirsiniz.

8) İkinci sap için ise yine yerini ayarlayarak aynı işlemi tekrar edin.

9) Kullanıma bağlı olarak çantanıza astar dikebilirsiniz.

Kolay gelsin, sevgi ile örün.