Merhaba hanımlar!

Sizlere bebeklerinizi kendi örgülerinizle giydirin diye çok kolay bir bebek örgüsü modeli getirdik!

Fırfırlı kız yeleği örüyoruz!

Malzemeler

Yapılışı

6-12 aylık bebekler için uygundur.

Robadan başlayarak örüyoruz.

1) Şişimize 69 ilmek atıyoruz.

2) 4 sıra haroşa örgü örüyoruz.

3) 4 sıra haroşadan sonra 7 ilmek düz örüyoruz. Sonra tekrar 1 düz, 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 1 düz ve 1 ters örgü örüyoruz. Örgümüzü dilimler halinde son 7 ilmeğe kadar aynı şekilde 1 düz, 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 1 düz ve 1 ters örerek devam ediyoruz. Son 7 ilmeğe gelince ilk ilmeği düz örüp bir ilmek eksiltiyoruz. Bir ilmek düğme deliği için şişe dolayıp geriye kalan 4 ilmeği haroşa örerek sıramızı bitiriyoruz.

4) Bundan sonra ilk 7 ve son 7 ilmek haroşa olmak üzere ilmekleri gelişine göre düzse düz, ters ise ters olarak örüyoruz.

5) 5 sırada bir 3. aşamada yaptığımız gibi roba kısmındaki dolama işlemlerini tekrarlıyoruz.

6) 14 diş haroşa sırasında bir düğme iliği açıyoruz.

7) 5 sıra ajur çalışmasından sonra kol ayrımlarına geliyoruz. Bu aşamaya kadar toplam 4 kez ajur modeli koymuş olmalıyız.

8) Yeleğimizi dilimler halinde örmüştük. İlk 2 dilim ön kısım, 3 dilim kol, 3 dilim arka beden, 3 dilim kol ve 2 dilim ön kısım olacak şekilde ayırıyoruz.

9) Kol fırfırları için 3 ters, 1 düz, 1 dolama, 1 düz yapıyoruz. Sonra bu sefer 3 ters, 1 düz, 1 dolama, 2 düz örgü örüyoruz. Sonra bu şekilde 3 ters, 1 düz, 1 dolama, 5 düz olana kadar devam edip kol kesimi yapıyoruz.

10) Kol kesiminin ardından koltuk altlarında 1 artırma yaparak bedeni birleştiriyoruz.

11) Bundan sonra da ajur çalışmamıza devam ediyoruz. 5 sırada bir, 7 sırada bir, 9 sırada bir, 11 sırada bir, 13 sırada bir ajur çalışmasına devam ediyoruz.

12) Son ajuru yaptıktan sonra 13 sıra düz örüyoruz.

13) Sonra 4 sıra haroşa örüp örgümüzü bitiriyoruz.

14) Örgümüzü bitirdikten sonra kolları dikiyoruz.

firfirli-kiz-yelegi-yapimi
firfirli-kiz-yelegi-yapimi

İşte bu kadar!