Herkese merhabalar!

Sizler için hem kullanışlı hem de yapımı çok kolay bir lif hazırladık!

Bu güzel lifi keyifle öreceğinize inanıyoruz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • Kartopu Kristal el örgü ipleri;
    Açık Bebe Mavi (K1649) renk ip
    Kar Beyaz (K010) renk ip
  • 2 mm tığ

Yapılışı

Açık bebe mavi renk ip ile örüyoruz.

1) 4 zincir çekip halka oluşturuyoruz. Halkanın içine aralarında ikişer zincir çekerek 8 adet fıstık örüyoruz.

2) Fıstıkların arasında kalan boşluklardan birine ilmek kaydırma ile batıp yukarı çıkıyoruz. Bu boşluğa yine aralarında ikişer zincir çekerek 4 adet fıstık örüyoruz. Daha sonra 3 zincir çekip 1 boşluk atlıyoruz ve diğer boşluğa aralarında 2 zincir çekerek 4 adet fıstık örüyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

4 adet fıstık ördüğümüz hizadan lifimizi büyüteceğiz.

3) Üst sıraya yine ilmek kaydırma ile çıkıyoruz. Dörtlü fıstık grubunun ilk boşluğuna 1 adet fıstık örüp 2 zincir çekiyoruz. İkinci yani tam ortadaki boşluğa aralarda 2 zincir çekerek 4 adet fıstık örüyoruz. Daha sonra 2 zincir çekip en son kalan boşluğa 1 fıstık daha örüyoruz. Grubu tamamlamış olduk ve artırma hizamızdan lifimizi artırdık. Şimdi diğer gruba geçmek için yine 3 zincir çekiyoruz. Aynı şekilde 4 grubu da tamamlıyoruz.

4) İlmek kaydırma ile üst sıraya çıkıyoruz. Bu sefer fıstık grubunun ilk iki ve son iki boşluklarına birer fıstık, tam ortadaki boşluğa yine 4 adet fıstık örüyoruz. Grup içinde fıstıklar arasında hep 2 zincir çekiyoruz. Diğer gruba geçmek için bu sırada 4 zincir çekiyoruz.

5) Üst sırada ise yine 2 zincir ile fıstık grubunun ilk üç ve son üç boşluklarına birer fıstık, tam ortadaki boşluğa 4 adet fıstık örüyoruz. Artırma hizamızı bozmamaya dikkat ediyoruz. Diğer gruba geçmek için bu sırada 5 zincir çekiyoruz.

6) Sonraki sırada ise artırdığımız için ilk dört ve son dört boşluklara birer adet fıstık, tam ortadaki boşluğa 4 adet fıstık örüyoruz. Diğer gruba geçmek için yine 5 zincir çekiyoruz.

7) Sonraki sırada fıstık grubunun ilk beş ve son beş boşluklarına birer adet, tam ortasına da 4 adet fıstık örüyoruz. Lifimiz biraz daha büyüdüğü için diğer gruba geçerken 6 zincir çekiyoruz.

8) Bu sırada da artırma hizamızı bozmadan fıstık gruplarımızı örüyoruz. Gruplar arasında 7 zincir çekiyoruz.

fistikli-kare-lif-yapimi-1
fistikli-kare-lif-yapimi-1

Kar beyaz renk ip ile örüyoruz.

9-10) Artırma hizasına dikkat ederek 2 sıra daha örüyoruz. Gruplar arasında yine 7 zincir çekiyoruz.

Açık bebe mavi renk ip ile örüyoruz.

11) Aynı şekilde 2 zincir çekerek fıstık gruplarımızı tamamlıyoruz. Gruplar arasında yine 7 zincir çekiyoruz.

Kar beyaz renk ip ile örüyoruz.

12) Son sıramızda da gruplar arasında 7 zincir çekiyoruz ve fıstıklarımızı tamamlıyoruz.

Son sırada toplam 96 fıstığımız olmalı. 

Açık bebe mavi renk ip ile örüyoruz.

13) Lifin köşesinden başlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz, boşluğa geri batıyoruz, tekrar 5 zincir çekiyoruz, tekrar boşluğa batıyoruz, 5 zincir çekiyoruz ve tekrar boşluğa geri batıyoruz. Bu şekilde köşede 3 adet kirpik oluşturuyoruz. 2 zincir çekip yandaki boşluğa geçiyoruz. Burada ise 5 zincir çekip boşluğa geri batarak 1 adet kirpik oluşturuyoruz. Köşelerin tam ortasında yani gruplar arasındaki zincirleri çektiğimiz yerde de tıpkı köşelerdeki gibi 3 adet kirpik oluşturuyoruz. Burada boşluğa batarken bir önceki sıranın zincirini de katıyoruz. Fotoğrafta daha net görebilirsiniz. Kenarını bu şekilde süslüyoruz.

İşte bu kadar!

fistikli-kare-lif-yapimi
fistikli-kare-lif-yapimi

Ellerinize sağlık!