Yeni doğan bebeğinizi kışın soğuğundan korumak için ideal bir bere modeli ile karşınızdayım. İsterseniz bu bereyi fotoğraf çekimlerinde kullanıp tatlı, şirin hatıralar oluşturabilirsiniz. Yapımı çok kolay olduğundan örgüye yeni başlayanlar için de çok uygun.
(0-3 ay bebekler için uygundur.)

Malzemeler

  • 50 gr. Yavruağzı rengi ince bebe yünü (ana renk için)
  • 25 gr. Beyaz renk ince bebe yünü (fiyonk bandı ve fiyonk için)
  • 3 mm şiş
  • Yün iğnesi
  • Bol bol sevgi.

Yapılışı

1) Yavruağzı renk iple şişe 80 ilmek atılır ve 7 sıra boyunca 2 ters, 2 düz lastik örülür. Kenar ilmekler boş alınmaz onlar da örgü sonuna kadar örülür.

2) 8. sırada düz örgüye geçilir. 9.sıra ters örülür. 10. sıra düz, 11. sıra ters örülür. (Yani örgümüzün ön yüzünde düz örgü, arkasında ters örgü yapıyoruz.)

3) Sonra arkadan beyaz ip eklenir ve 6 sıra beyaz renkle devam edilir. 6 sıra bitince yeniden yavruağzı renk ipe geçilir.

4) Lastik sonrası düz örgü boyu 8 cm oluncaya kadar aynı şekilde örülmeye devam edilir.

Benim lastik sonrası sonrası 30 sıra oldu. İpin kalınlığına, sık ve gevşek örmeye bağlı olarak bu sayı değişebilir. O yüzden metreye ölçerek 8 cm olmasına dikkat edelim.

5) Artık eksiltmelere geçebiliriz. Bunun için de ön yüzde, 8 düz ör 1 kes, 8 düz ör 1 kes yapacağız ve sıra sonunda 2 kes ile bitireceğiz. Arka sırada tüm ilmekleri ters örüp döneceğiz.

6) Ön sırada bu sefer 7 düz ör 1 kes, 7 düz ör 1 kes yapacağız ve 2 kes ile bitireceğiz. Arka sıranın hepsini ters öreceğiz.

7) Sonraki sırada önde 6 düz ör 1 kes, bir sonraki sırada 5 düz ör 1 kes, bir sonrakinde 4 düz ör 1 kes, sonrakinde 3 düz ör 1 kes, sonrakinde 2 düz ör bir kes , sonrakinde 1 düz ör 1 kes yapacağız. Şişte toplam 16 ilmek kalacak ve bu sefer arkadan da tüm ilmekleri 2şerli kesip şişte 8 ilmek kalmasını sağlayacağız. Ön yüzden de yine 2şerli kesim yaparak 4 ilmek bırakacağız. İpimizi keserek ucuna iğne takacağız ve kalan 4 ilmeğin içinden geçirerek büzdüreceğiz. Yan dikişlerini yapıp bereyi tamamlamış olacağız.

Fiyonk

Şişe 20 ilmek atıp 23 diş haraşo çizgisi olana kadar öreceğiz. Ve tüm ilmekleri kapatıp ipliğimizi keseceğiz. 12. haraşo çizgisinden büzdürüp üzerine ipliğimizi kalınca bir şekilde dolayacağız. Fiyonk hazır.

Bunu da beremizin üzerine dikeceğiz. Yapacak olanlara kolay gelsin 🙂