Merhabalar,

Sizlere kolayca örebileceğiniz değişik bir örgü çanta modelimiz var!

Geometrik şekilli bu çanta ile sokaklarda en şık siz olun!

Malzemeler

  • Kartopu Cotton Mix el örgü ipleri;
    1 adet Kırmızı (2128S) renk ip
    1 adet Koyu Lacivert (2167S) renk ip
    1 adet Krem (2155S) renk ip
  • 2.5 mm tığ

Yapılışı

Çantanın ön ve arka yüzünü farklı tasarladım. Siz dilerseniz iki tarafı da aynı şekilde örebilirsiniz.

Ön

1) Ön parçanın kırmızı bölümü için 73 zincir çekilir, zincir üzerine 71 trabzan yapılır. Her sırada sadece bir taraftan 2’şer trabzan eksiltilerek örgü devam eder. 15 trabzan kalınca bitirilir.

2) Lacivert parça yine 73 zincirle başlanır. 2 sıra trabzandan sonra sıra başında 4 trabzan örülür, bir fıstık yapılır. 7 trabzan, 1 fıstık olarak sıra devam eder. Arka sırada sadece trabzan örülür ve önde tekrar fıstıklar yapılır. Örgü devam ederken örgünün bir tarafında yine 2’şer eksiltme her sırada yapılır. 3 trabzan kalınca bitirilir.

Kırmızı ve lacivert parça birbirine birleştirilir.

geometrik-canta-yapimi-1
geometrik-canta-yapimi-1

Arka

1) Arka parçada lacivert bölüm için yine 73 zincir üzerine 71 trabzan yapılır. Diğer sırada 3 trabzan, 1 kafes yapılır. 4 sıra trabzan, 1 sıra 3 trabzan, 1 kafes örülür. 6 sıra trabzan yapılıp örgünün bir tarafından yine 2’şer trabzan eksiltilir. 3 sıra sonra 2 sıra fıstık yapılır. 5 sıra sonra 2 sıra 3 trabzan, 1 kafes yapılır. 28 trabzan kalınca bitirilir.

2) Kırmızı parça yine 73 zincir üzerine 71 trabzan olarak tamamen trabzan örülür. Yine bir taraftan 6 trabzan kalana kadar 2’şer trabzan eksiltilerek örülür.

geometrik-canta-yapimi-2
geometrik-canta-yapimi-2

Birleştirme

1) Yan parça ve taban örülüp birleştirilir. Bunun için ön parçanın alt kısmından krem rengi ip ile 71 trabzan yapılır. Trabzanlar taban genişliği kadar örülür. Ben 8 sıra ördüm. Açıkta kalan kısım arka parçaya dikilir. Yan parçalar için krem rengi ip ile 15 trabzan başlanır. Çantanın yan kısmının uzunluğunca örülür. Ben 44 sıra ördüm. Örgünüz sıkı ise ölçerek örebilirsiniz.

2) Çantanın üst kısmı için tüm etrafını dolanarak 14 sıra sık iğne yapılır. Lacivert ipe geçilir. Yan parçayı ortalayarak 27 sık iğne yapılır, sap için 102 zincir çekilir. Arada 39 sık iğne bırakılarak batılır. Tekrar 102 zincir yapılır. Tekrar 39 sık iğne atlanarak 27 sık iğne yapılır. Bu zincirlerin ve sık iğnelerin üzerinden örülerek çantanın sapı oluşturulur. Sap 6 sıra sık iğneden oluşur, böylece çanta tamamlanmış olur.

geometrik-canta-yapimi
geometrik-canta-yapimi

Örmek isteyenlere kolay gelsin.