Herkese merhabalar!

Bu şık motifi hırka, yelek, battaniye, kırlent vs. gibi örgü modellerinizde kullanabilirsiniz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Her sırayı farklı renkte bir ip ile örüyoruz.

1) Sihirli halka içine 3 zincirle başlayıp ikili trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip ikili trabzan gibi ilmek alarak ikisini birden alıyoruz ve tekrar ilmek alıp üçünü birden alıyoruz. Klasik ikili badem yapıyoruz. Aralarda 2 zincirle toplam 8 tane yapıyoruz. Kaydırma yöntemiyle kapatıyoruz ve ipi kesiyoruz.

gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-1
gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-1

2) İkinci aşamada istediğimiz herhangi bir renkle 3 zincir çekip bir tane ikili trabzan yapıyoruz. Yine ip alıp ikisini çıkarıyoruz, ip alıp üçünü birden çıkarıyoruz. Her trabzan arasına ikişer trabzan yapıyoruz. Aralarına 2 zincir çekiyoruz. Toplam 16 trabzan elde ediyoruz. Kaydırma yöntemiyle kapatıyoruz ve ipi kesiyoruz. Ayrıca yürütme işlemi ile ipleri saklarsak işimiz daha temiz olur.

gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-2
gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-2

3) Üçüncü aşamada ise 3 zincir çekip badem yapıyoruz, yani ip alıyoruz ve ikisini geçirip tekrar ip alıyoruz. Tığda dört ip olunca dördünü birden alıyoruz. Üç zincir çekiyoruz. Her arada 2 tane badem olmalı. 16 tane badem tamamlayınca tekrar kaydırma yöntemiyle bitiriyoruz.

gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-3
gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-3

Son aşamada motifimizi kare haline getiriyoruz.

4) Üç zincir çekip tığa ipi 2 kere doluyoruz ve 3 kerede çekerek üçlü trabzan yapıyoruz. Üç tane yaptıktan sonra 2 zincir çekip 3 tane daha üçlü trabzan yapıyoruz. Böylece köşeyi oluşturuyoruz. Daha sonra hemen yanındaki boşluğa zincir çekmeden 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Hemen yanındakine 3 tane tekli yani üçünü birden çekerek trabzan yapıyoruz. Tekrar 3 tane ikili trabzan yapıyoruz ve tekrar köşeyi oluşturmak için üçlü trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıra bitinceye kadar tekrarlıyoruz.

gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-5
gun-isigi-motifi-nasil-yapilir-5

Ellerinize sağlık!