Merhaba,

Sizler için bir çiçek tarifi hazırladım.
Çiçeği istediğiniz renk iplikle örebilirsiniz. Ben yaprakları sarı iplikle örerek günebakan, beyaz iplikle örerek papatya yaptım. Arka kısmına broş iğnesi veya toka dikerek kullanabilirsiniz. Taç üzerine veya supla üzerine yapıştırabilirsiniz.
Hadi örmeye başlayalım.

Malzemeler

 • YarnArt Jeans ip;
  1 adet Kahverengi (40) ip
  1 adet Yeşil (52) ip
  1 adet Sarı (35) ip
  1 adet Beyaz (62) ip
 • 2.5 mm tığ
 • Elyaf
 • Makas

Kısaltmalar

x: sık iğne

v: artırma

e: eksiltme

Yapılışı

Sayıları istediğiniz gibi arttırıp azaltarak çiçeğinizi büyük veya küçük yapabilirsiniz.

Orta ön

Kahverengi veya Sarı renk iplikle başlıyoruz.

1. Sihirli halka içine 6x (6)

2. 6v (12)

3. (1x, 1v)*6 (18)

Orta arka

Yeşil renk iplikle başlıyoruz.

1. Sihirli halka içine 6x (6)

2. 6v (12)

3. (1x, 1v)*6 (18)

Yapraklar

1. Kahverengi (sarı) parça önde, yeşil parça arkada olacak şekilde iki parçayı üst üste koyuyoruz, sarı veya beyaz ipliği takıyor ve kenarlarına 18x örerek bu iki parçayı birleştiriyoruz. (Örerken arasına biraz elyaf dolduruyoruz).

2. 5 zincir çekip yanındaki ilmeğe batıyoruz ve ilmek kaydırma ile çıkıyoruz. Yine 5 zincir çekerek aynı işleme devam ediyoruz. 18 adet 5 zincirden oluşan yuva yapıyoruz.

3. Şimdi bu 18 yuvanın içini dolduracağız. 3 adet ikili trabzan örüyoruz, iki zincir çekiyoruz, iki zincirin ilk zincirine ilmek kaydırma yapıyoruz, 3 ikili trabzan daha örüyoruz ve 1. sırada ördüğümüz ilmeğe batıp ilmek kaydırma ile çıkıyoruz. Bu işlemi 18 yuva için tekrarlıyoruz. En son yuva bittiğinde ilmek kaydırma yapıp ipliğimizi kesiyoruz.

*Bir yaprak üstte, bir yaprak altta olacak şekilde (üst kısımda 9, alt kısımda 9 yaprak olacak) 18 yaprağı elimizle düzeltiyoruz ve şekil veriyoruz.

Bitti. Çiçeğiniz kullanıma hazır.

*Çiçeğinizi sayıları arttırarak daha büyük yapabilirsiniz. Örneğin ben büyük çiçeği yapmak için orta kısmını 24 sık iğneye kadar çıkardım. Yaprakların 5. sırasını örerken 5 zincir yerine 7 zincir ördüm. Yaprakları 6 yerine 10 adet ikili trabzanla doldurdum.

Yaptığınız çiçekleri sosyal medyada paylaşırken @balliisler #balliisler yazarak beni etiketlerseniz ördüğünüz çiçekleri gördükçe sevinirim.