Merhabalar,

Elimizde artan ipleri değerlendirmek için çok güzel ve kolay bir örnek.

Malzeme olarak elinizde artan ip ne var ise onları kullanabilirsiniz. Ben 4 renk ip kullandım fakat 2 veya tek renk de yapılabilir. Tığ ise 4 mm kullandım. Kolay gelsin.

Yapılışı

  1. 10 zincir çekip  halka olusturarak başlıyoruz.
  2. Halka içine 4 tane 2’li trabzan, 2 zincir, 4 tane 2’li trabzan ile ilk halkayı doldurup sırayı kapatıyoruz. (ilk sırada 4 boşluk, 4 parça trabzan olmuş olacak)
  3. İkinci sıraya geçişte 3 zincir çekip üst sıraya geçiyoruz. Alt sırada oluşan  boşluklara 4 adet 2’li trabzan, alt sıradaki trabzanların üzerine 2 tane zincirle boş kutu oluşturuyoruz. Hanım dilendi bey beğendi isimli bu örneği birçok örgüde kullanabiliriz. Köşe kısımların kasmaması için bu kısımlara 4 trabzan, 3 zincir, aynı yere 4 trabzan seklinde örüyoruz. 4 rengi de tamamladığımızda motifimiz hazır. Aynı motiften 4 adet örerek eldiven için gerekli parçaları elde ediyoruz.
  4. 2 parça motifimizi üst üste getirerek yanlarda kalan kısımları sık iğne tekniği ile birleştiriyoruz. Elin baş parmak kısmı ile bilek ve parmak kısmını fotoğraftaki gibi olacak şekilde sık iğne ile birleştiriyoruz. Daha sonra sık iğne ile tuttuğumuz ilmekler üzerine bir arkadan bir önden trabzan yaparak lastik görünümü veriyoruz. Dilediğiniz boyda sıra gecerek eldiven boyunu uzatabilirsiniz.

 

Kolay gelsin.