Merhaba örmeden duramayanlar:)

Tencerelerimiz örtüsüz mü kalsın?

Asla 🙂

Hadi örelim:)

Malzemeler

  • İstediğiniz 4 renk ve Beyaz renk ÖrenBayan Dora ip
  • 2.5 mm tığ
  • Astarlık kumaş

Yapılışı

1) 4 adet hanım dilendi bey beğendi modelinden motif hazırlandıktan sonra motifler birleştirilir.

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi için aşağıdaki şemadan faydalanabilirsiniz. İlk iki sırayı istediğiniz renk de örüp üçüncü ve dördüncü sırayı beyaz renk örmeniz gerekmekte. Son iki sıra da yine ana renk ile örülür.

  • 6 zincir çekilerek ilk zincire ilmek kaydırma yapılır ve bir halka oluşturulur. 3 zincirle bir üst sıraya çıkılır ve halkanın içine 2 tane ikili trabzan yapılır. Daha sonra 2 zincir çekilir, halkanın içine 3 tane ikili trabzan yapılır. 2 zincir, 3 trabzan şeklinde toplam 4 tane olana kadar örülür ve birinci sıra ilmek kaydırma ile bitirilir.
  • İkinci sıraya yine 3 zincirle çıkılır. İlk boşluğa 2 tane ikili trabzan, 2 zincir ve yine aynı boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır. Sonrasında 2 zincir çekilir ve bir sonraki zincir boşluğuna geçilir. 3 tane ikili trabzan, 2 zincir ve aynı boşluğa 3 tane ikili trabzan şeklinde tüm sıra örülür. İlmek kaydırma ile sıra bitirilir.
  • Üçüncü ve sonraki sıralarda; 3 zincirle bir üst sıraya çıkılır. Ara zincir boşluklarına 3’er tane ikili trabzan yapılıp 2 zincir çekilerek bir sonraki boşluğa geçilir, köşelerde ise aynı boşluğa 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yapılır.

2) 4 motif dikişle birleştirildikten sonra her renkten 2 sıra olacak şekilde 5 renk ipimizle örülmeye devam edilir. Zincir boşluklarına 3’er tane ikili trabzan yapılıp 2 zincir çekili bir sonraki boşluğa geçilir. Sadece köşelerde aynı boşluğa 3 tane ikili trabzan, 2 zincir yine aynı boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır.

3) 16 renk sırası (her renkten 2 sıra) örüldükten örgü bitirilir.

İsteğe göre astar takılabilir. Rengarenk bir örtü elde edilir.

Elinize sağlık!