Ana Sayfa Bebek-Çocuk Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi ile Bebek Hırkası Yapımı

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi ile Bebek Hırkası Yapımı

0
2364
hanim-dilendi-bey-begendi-motifi-ile-bebek-hirkasi-yapimi-on

Merhabalar!

Sizlere cıvıl cıvıl bir bebek hırkası modeli getirdik!

En sevdiğiniz renkleri bir araya getirerek keyifle örebileceğiniz bu hırkanın yapılışına hemen geçelim!

Malzemeler

Yapılışı

Motif (2 Adet)

Kırmızı renk ip ile örüyoruz.

1) 4 zincir çekerek bir halka oluşturuyoruz. 3 zincirle yukarı çıkıyoruz ve halkanın içine 2 adet daha ikili trabzan örüyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve tekrar 3 adet ikili trabzan örüyoruz. Toplamda 6 adet ikili trabzan grubu oluşana kadar örmeye devam ediyoruz. En son 2 zincir çekip sıranın başında çektiğimiz 3 zincirin tepesine ipimizi sabitliyoruz.

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

2) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Trabzan gruplarının arasında çektiğimiz 2 zincirin oluşturduğu boşlukların her birine sırayla 3 adet trabzan, 2 zincir, 3 adet trabzan örüyoruz. Böylece 12 adet trabzan grubu oluşturarak köşelerimizi belirliyoruz.

Kırmızı renk ip ile örüyoruz.

3) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Boşluğun içine yine zincir dahil olmak üzere 3 adet trabzan, 2 zincir ve 3 trabzan örüyoruz. 1 zincir çekiyoruz ve alt sırada ördüğümüz ikili trabzan gruplarının arasında kalan boşluğa sadece 3 adet trabzan örüyoruz. Tekrar 1 zincir çekiyoruz ve yandaki boşluğa 3 adet trabzan, 2 zincir, 3 adet trabzan örüyoruz. Yani bir önceki sırada belirlediğimiz köşelerin hizasında arada 2 zincir çekerek 2 adet trabzan grubu oluşturuyoruz. Aralarda ise 1 zincir çekerek 1 adet trabzan grubu oluşturuyoruz.

Hep bu şekilde örerek toplam 11 sıra örüyoruz. Son sırayı su yeşili renk ip ile ördüğümüzü düşünebilirsiniz.

hanim-dilendi-bey-begendi-motifi-ile-bebek-hirkasi-yapimi-1
hanim-dilendi-bey-begendi-motifi-ile-bebek-hirkasi-yapimi-1

Motif Birleştirme

Su yeşili renk ip ile örüyoruz.

1) İkinci motifi de aynı şekilde 11. sıraya kadar örüyoruz. 11. sırada ilk motifle birleştireceğiz. Köşede 3 adet trabzanımızı örüyoruz, 2 zincir çekiyoruz ve ilk motifin bir köşesinin içindeki boşluğa batıyoruz. Daha sonra 3 adet trabzanımızı ikinci motifte örüyoruz. Sonra 1 zincir çekiyoruz, ilk motifte karşısına denk gelecek yere batıyoruz ve tekrar ikinci motifte 3 adet trabzanımızı örmeye devam ediyoruz. Yani motifimizi örerken aralarda zincir çektiğimiz sırada ilk motife batarak bu iki motifi birleştiriyoruz. Sadece bir kenarını birleştireceğiz.

hanim-dilendi-bey-begendi-motifi-ile-bebek-hirkasi-yapimi-2
hanim-dilendi-bey-begendi-motifi-ile-bebek-hirkasi-yapimi-2

Birleştirdiğimiz kısım hırkanın arkasına denk geliyor.

2) Birleştirmeyi tamamladıktan sonra yine yukarıdaki fotoğraftaki gibi motiflerimizi yan yana koyup ikisini de sağ alttan yukarı doğru katlıyoruz ve kolları ortaya çıkıyor. Yani burada motife başladığımız 1. sıra koltuk altına denk geliyor. Motifin ters yüzünden karşılıklı ilmeklere ve boşluklara tekli trabzanlar örüyoruz ve ikisini birlikte çekip kapatıyoruz. Bu şekilde iki omzunu da birleştiriyoruz. Boyun kısmında boşluk kalması için iki taraftan da 1 köşe ve yanındaki 1 trabzan grubunu birleştirmeden bırakıyoruz.

Yaka

Su yeşili renk ip ile örüyoruz.

1) Yakanın sağ ön köşesine ipimizi takıyoruz. 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz. Her trabzanın üstüne 1 trabzan örüyoruz. 1 zincir çektiğimiz boşluğa da 1 trabzan örüyoruz. Bu şekilde arka motif birleştirme kısmına kadar geliyoruz. Bu kısımda birleşimin sağında ve solunda kalan boşluklara birer trabzan örüyoruz ve yakanın diğer kısmına geçiyoruz. Bu şekilde ilk sırayı trabzan örerek tamamlıyoruz.

2) 3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz. Aynı şekilde her trabzanın üstüne 1 trabzan örüyoruz. Toplam 3 sıra trabzan örgü olacak şekilde örüyoruz.

Kenar Tığlaması

Su yeşili renk ip ile örüyoruz.

1) Yakadan başlayarak hırkanın tüm çevresine gerdirmeyecek şekilde ayarlayarak sık iğne örüyoruz.

Kırmızı renk ip ile örüyoruz. 

2) Her sık iğnenin üstüne 1 adet trabzan örüyoruz.

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

3) Her trabzanın üstüne 1 adet sık iğne örüyoruz. Hırkanın sol önüne denk gelen kısımda sık iğneler arasında 3 adet düğme iliği açacağız. Sırayı bitirdikten sonra ilk düğmenin denk gelmesini istediğimiz hizaya ipimizi takıp 4 zincir çekiyoruz ve 3 sık iğne sayıp 3. yuvaya sabitliyoruz. Zincirin içine 5 adet sık iğne örerek iliği kalınlaştırıyoruz. İlikler arasındaki aralığı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

4) Kol uçlarına da hırkanın çevresinde yaptığımız renk geçişlerine uyarak 3 sıra sık iğne örüyoruz.

İşte bu kadar!

Ellerinize sağlık!

YORUM YOK