Merhabalar,

Hanım dilendi bey beğendi motifli hırka modelimi paylaşmak istedim sizlerle.

Hanım dilendi bey beğendi motifi favorilerimdendir, bu sebeple bu motiften bir hırka örmeye karar verdim.

Malzemeler

Yapılışı

İstediğiniz renk ile başlayabilirsiniz.

1) Öncelikle sihirli halka oluşturuyoruz ve içine 3’er adet ikili trabzan yapıp her birinin arasına 2 zincir atıyoruz. (3 ikili trabzan/2 zincir/3 ikili trabzan)

İpimizi kesiyoruz ve başka renk bir ipe geçiyoruz.

2) Bir üst sıraya geçtiğimizde ise bir önceki sırada oluşturmuş olduğumuz iki zincirin bulunduğu yerden başlayıp 3 trabzan yapıyoruz, 2 zincir çekip, aynı boşluğa 3 trabzan yapıyoruz.

İpimizi kesiyoruz ve başka renk bir ipe geçiyoruz.

3) Bir üst sıraya geçtiğimizde ise yine zincir boşluklarına çalışıyoruz. Sadece köşelerde aynı boşluğa 3 trabzan, 2 zincir, trabzan yapıp aralar 3 trabzan, 2 zincir sonraki boşluğa geçip 3 trabzan yapıyoruz.

Sistem hep aynı şekilde! Her sırada renk değiştirip 3. sıradaki mantığı uyguluyoruz. Köşelerde aynı boşluğa 2 grup 3 tane ikili trabzan yapıp aralarda 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Ben 5 renk yani 5’er sıra yaptım.

Yeterli sayıda motif oluştuğunda önce sırt, sonra ön, daha sonra da kolların olduğu kısımlara yapmış olduğum motifleri birleştiriyoruz.

Ufak bir tüyo vereyim; kendi bedeninize örecek iseniz ölçü olarak emsal almanız gereken yer omzunuz olmalı. Yani omuz uzunluğunuz size sırtınızın eninin kaç motiften oluşması gerektiğini söyleyecektir. Boyu ise tamamen sizin tercihiniz!

Elinize sağlık!