Ana Sayfa Örgü Öğreniyorum Haroşa Örgü Nasıl Yapılır? – Haroşa Örgü Modelleri

Haroşa Örgü Nasıl Yapılır? – Haroşa Örgü Modelleri

0
19794
harosa-orgu-nasil-yapilir
harosa-orgu-nasil-yapilir

Merhabalar,

Örgüye yeni başlayanların vazgeçilmez örgü tekniği olan haroşa, piyasada satılan ürünlerin çoğunda bulunuyor.

Gerek haroşa kumaşının farklı özellikleri gerekse de haroşa tekniğinin oldukça kolay gerçekleşebilmesi bu durumun en temel sebeplerinden sadece birkaçını oluşturuyor.

O halde haroşa hakkında daha detaylı bilgi almak için hazırladığımız içeriğe birlikte göz atmaya başlayalım.

Haroşa Örgü Ne Demek?

Haroşa nedir sorusu özellikle örgüye yeni başlayanların ilk sorduğu sorulardan biri olarak karşımıza çıkar. Haroşa kelime anlamı olarak yün örgüsü anlamına gelir. Fakat haroşa ile haroşa örgü tekniği arasında anlam farklılıkları bulunur. Haroşa örgü tekniği örme işleminin hep aynı yöne doğru örülmesi anlamına gelir. Bu şekilde süren işlem sonucunda ise haroşa örgü modeli oluşur. Haroşa örgü modeli ise hem ön hem de arka tarafın yani her iki tarafında aynı örgü tekniği ile örülmesi ile aynı biçimde oluşur.

Haroşa Örgü Nasıl Yapılır?

Örgüye yeni başlayanlar için en kolay örgü tekniklerinden biri olan haroşa örgü tekniği, temelde örgünün hep aynı yöne doğru örülmesi demektir. Bir diğer deyişle haroşa örgü örerken ipliğin yönü her zaman bize doğru olur. Buna karşın haroşa örgü isteğe bağlı hep önde ya da hep arka tarafa doğru olarak örülebilir.

Haroşa örgü örerken öncelikle sağ şişi ilmeğin orta kısmından kendi tarafımıza doğru batıyoruz. Ardından ipliği kendimize doğru doluyoruz. Son olarak ipliğimizi çekerek ilmeği şişin üzerine alıyoruz. Bu şekilde örgü modeline uygun olarak işlemi devam ettiriyoruz.

Kolay Haroşa Örgü Tekniği

Haroşa örgünün en çok tercih edilen örgü tekniklerinden biri olmasının en önemli sebeplerinden biri işlemin kolaylıkla uygulanabilir olmasıdır. Örgü işlemi boyunca örgünün kıvrılmaması ve tüm işlem boyunca düz durması haroşa örgü modellerinin kolay uygulanmasına destek olur. Buna karşın haroşa örgü tekniğinde bazı küçük ipuçlarına dikkat edilmelidir.

  • İlk olarak haroşa örgü boyunca sürekli sağ şişi ilmeğin orta kısmından kendi tarafımıza doğru batırmalıyız. Bu işlemi sürdürürken ise sırayla yapılmasına özellikle dikkat edilmesi haroşa örgü modelinde sorun yaşanmasını engelleyecektir.
  • Haroşa tekniği sürecinde örgünün ön yüzü tamamlandıktan sonra arka yüze geçilir. Aynı işlem sonrasında arka yüz kısmında da ele alınmaktadır.

Haroşa örgü tekniğini video anlatımlı izlemek için tıklayınız.

Haroşa Örgü Modelleri

Haroşa örgü modeli bütün örgü modellerinde çoğunlukla mutlaka kullanılan örgü tekniklerinin başında gelmektedir. Özellikle örgü modelinde kol, beden lastiği ve yaka gibi kısımlarda çoğunlukla kullanılır. Bunun dışında örgüye yeni başlayanların kolay bir örgü taktiği olmasından dolayı en çok kullanılan örgü modellerini de oluşturabilir. Örneğin; haroşa atkı, haroşa bere, haroşa şal ya da haroşa bebek battaniyesi modelleri en çok örülen haroşa modellerin başında gelir. Haroşa modelinin görsel anlamda da tamamlayıcı olması önemli tercih noktasını oluşturur.

Haroşa Örgü Tekniği ile yapabileceğiniz örgü modelleri için tıklayın!

YORUM YOK