Hazır tabanlar ile örgü patikler yapmak çok kolay!

Evinizde hem şık, hem de sıcak kalmak için siz de örgü patikler yapın!

Hadi başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Öncelikle tabanı göstermek istiyorum. Satın alacağınız keçe tabanın delikleri birbirine yakın olmalı. Patik yapımının mantığını anlatacağım için deliklerin benimkiyle aynı olmasına gerek yok!

1) Topuk kısmında 5 ya da 6 deliğe 3 sık iğne yapmamız gerekiyor. Parmak kısmında ise en ortadaki deliğe 5 sık iğne yapıyoruz. Bu 5 sık iğnenin sağından ve solundan da 6 delik sayıp bu deliklere de yine 3 sık iğne yapıyoruz. Geriye kalanlara 2 sık iğne yapıp taban işleme kısmını bitiyoruz.

hazir-tabanli-patik-yapimi-1
hazir-tabanli-patik-yapimi-1

2) İkinci aşamada 1 sıra her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz.

3) Daha sonra 8 sıra boyunca eksiltme ya da artırma yapmadan tığ işi lastik örüyoruz. Tığ işi lastik için alt sıradaki ikili trabzanların beline dolanarak ikili trabzan yapıyoruz. Burada bir trabzana önden beline dolanıp sonrakine arkadan dolanıp ikili trabzan yapıyoruz.

hazir-tabanli-patik-yapimi-2
hazir-tabanli-patik-yapimi-2

3) Ardından 9. sırada resimde gösterdiğim gibi parmak kısmında ortadaki trabzanı buluyoruz. Bu trabzanın sağından ve solundan 14 trabzan sayıp işaretliyoruz. Bu işaretlediğimiz kısma gelince azaltma yapacağız.

hazir-tabanli-patik-yapimi-3
hazir-tabanli-patik-yapimi-3

4) Azaltmanın nasıl yapıldığını aşamalı bir şekilde resim çekerek anlatmaya çalıştım. Önce önden aldığımız trabzanı resimdeki gibi yapıyoruz. Tığda kalması gereken ipler de yine resimdeki gibi olmalı.

hazir-tabanli-patik-yapimi-4
hazir-tabanli-patik-yapimi-4

5) Ardından arkadan aldığımız trabzanı da resimdeki gibi yapıyoruz.

hazir-tabanli-patik-yapimi-5
hazir-tabanli-patik-yapimi-5

6) Daha sonra tığda kalan 3 ipi aynı anda çekip eksiltme yapmış oluyoruz. Yine onu da resimle göstermeye çalıştım umarım anlaşılır olmuştur.

hazir-tabanli-patik-yapimi-6
hazir-tabanli-patik-yapimi-6

Diğer işaretlediğimiz kısma kadar bu eksiltme işini yapıyoruz. Kalan kısımları yine artırma ya da eksiltme yapmadan örüyoruz.

7) 10. sırada yine işaret koyduğumuz yere kadar geliyoruz. Bu kısma geldiğimizde yine azaltmamızı yapacağız. Bu sefer azaltma yaparken hep önlerden alacağız. Resimle anlatmaya çalıştım. Daha sonra tığda kalan 3 ipi aynı anda çekip eksiltme yapmış oluyoruz.

8) Yine işaret koyduğumuz yere kadar eksiltme yapıp diğer kısımları artırma ya da eksiltme yapmadan örüyoruz.

9) 11. sırada yine işaret koyduğumuz yere kadar normal bir şekilde örüyoruz. İşaret koyduğumuz yere geldiğimizde gözünüze nasıl güzel gelecekse 3’er 3’er ya da 2’şer 2’şer azaltıp diğer kısımları normal örüp bitiyoruz. Ben azaltma işlemini bu sırada 3’er 3’er yaptım. Resimde göstermeye çalıştım.

hazir-tabanli-patik-yapimi-9
hazir-tabanli-patik-yapimi-9

10) 12. sırada her deliğe bir sık iğne yapıp bitiriyoruz.

Patiğinizin düz durmuyor olması kıvrılması sizi korkutmasın ayağınıza giydiğinizde gayet şık duracak. 

hazir-tabanli-patik-yapimi-10
hazir-tabanli-patik-yapimi-10

Patiklerinizi örgü çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

3 Boyutlu Tığ İşi Çiçek Yapımı

Elinize sağlık 😍