Sizlere örmesi zevkli ve de desenlerine bayılacağınız güzel bir bebek battaniyesi modeli paylaşmak istiyorum.

İnce, zarif ve şık bir örgü modeli ile buradayım.

Anlatımına geçeyim hemen.

Malzemeler

  • La Mia Silky ip;
    5 adet Krem (L002) renk ip
    2 adet Bordo (L014) renk ip
  • 2 ya da 2,5 mm tığ

Yapılışı

Battaniye modeli başta zor gibi görünebilir ama dikkat edilmesi gereken basit püf noktaları uygulandığında örmesinin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz 🙂

1) Krem rengi ipimizle örgümüze başlıyoruz. 8 zincir çekip halkamızı oluşturuyoruz.

2) İlk sırada 3 zincir arayla 3 adet üçlü trabzan yapıyoruz. Aynı işlemi toplam 4 kez uyguluyoruz.

3) İkinci sırada bordo ipimizi kullanıyoruz. Alt sırada zincir çektiğimiz boşluklara 3 adet üçlü trabzan, 3 zincir, aynı yere 3 adet üçlü trabzan yapıp 3 zincir çekip bir sonraki boşluğa yine aynı işlemleri yapıyoruz.

4) Dikkat edilmesi gereken sıraya geliyoruz. İşin püf noktası bu sırada oluşuyor. Krem rengi ipimizi kullanıyoruz. Köşelerde 3 adet üçlü trabzan, 3 zincir, aynı yere 3 adet üçlü trabzan yapıp 3 zincir çekip bir sonraki boşluğa  geçiyoruz. Burası orta kısım oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken 3 tane trabzanımızı alt sıradaki bordo zincirleri içine alacak şekilde bir alt sıradaki krem rengi trabzanlarımızın üzerine batıp dörtlü trabzan olarak örüyoruz. Yani tığımıza 2 kez iplik doluyoruz. Trabzanları örerken bordo ip krem rengi iplerin arasında kalacağı için bordo zincirler modelin iki yüzünde de görünmeyecektir. Böylece modelimizi oluşturmaya başlamış oluyoruz. Örmekte zorlanmayacaksınız.

5) Sonraki sırada krem ipimizle köşelerde 3  tane üçlü trabzan, 3 zincir, aynı yere 3 tane üçlü trabzan ve aralarda 3 zincir çekip 3 tane üçlü trabzan olarak örmeye devam ediyoruz.

6) Bordo ipimizle tekrar örmeye devam ediyoruz. Yine köşelerimiz aynı, 3 üçlü trabzan, 3 zincir, aynı yere 3 üçlü trabzan. Aralarda ise krem trabzanların üstüne yine 3 zincir gelecek, boşluklara da 2 tane sık iğne yapacağız.

7) Krem rengi ipimizle örmeye devam ediyoruz. Dikkat edilmesi gereken ikinci uygulama sırasına geliyoruz. Köşelerde yine aynı işlemleri yapıyoruz, 3 üçlü trabzan, 3 zincir ve aynı yere 3 üçlü trabzan. Aralarda 3 zincir çekip alt sıradaki bordo zincirleri içine alacak şekilde bir alt sıradaki trabzanların üstüne 3 adet dörtlü trabzan örüyoruz.

8) Son sıramızı örüyoruz. Köşelerde 3 tane üçlü trabzan, 5 zincir, aynı yere 3 tane üçlü trabzan yapıyoruz. Aralarda ise 3 zincir çekip, 3 tane üçlü trabzanlarımızı örüyoruz ve motifimizi tamamlamış oluyoruz.

Aynı işlemleri diğer motiflerimiz örerken uygulamaya devam ediyoruz.

Motif sayısı 6*6 =36 motif örüyoruz.

9) Motifleri birleştirme aşamasını son sırada uyguluyoruz. Köşelerde 3 zincir, aralarda ise sık iğne yöntemiyle motiflerimizi birleştirmeye devam ediyoruz. Böylece battaniyemizin ilk aşamasının tamamlamış oluyoruz.

10) Kenarını örme aşamasına geçiyoruz. Bordo ipimizle zincir boşluklarına 2 adet üçlü trabzan, trabzanların üzerine ise 1’er adet üçlü trabzanlarımızı örmeye devam ediyoruz.

11) Krem rengi ipimizle son sıramızı örme aşamasına geçiyoruz. 5 zincir çekip, 4 adet dörtlü trabzanlarımızı örüp sık iğne yöntemiyle trabzanlarımızı sabitliyoruz. Böylece yana eğilmiş kutucuklarımız oluşuyor. Aynı işlemi battaniyenin çevresi bitinceye kadar örmeye devam ediyoruz.

Battaniyemiz tamamlanmış oluyor.

Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.