Merhabalar,

Sizlere yine yazın rahatlıkla giyebileceğiniz hem şık hem de rahat bir bluz getirdik.

Motiflerden oluşan bu örgü modelini kolayca örebilir, hemen bitirip giyebilirsiniz.

Hadi başlayalım!

Malzemeler

  • Örenbayan Almina el örgü ipleri;
    2 adet Kahverengi (4916) ip
    2 adet Turuncu (4912) renk ip
  • 2.5 mm tığ

Yapılışı

1. Motif

Kahverengi ip ile 4 adet örülür.

1. Sihirli halka içine 12 tane ikili trabzan yapılır.

2. Her ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapılır ve toplam 24 tane trabzan olmuş olur.

3. İlk 5 ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır. Sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan daha yapılır. Böylece köşe oluşmuş olur. Tekrar 5 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır. Bu şekilde sıra sonuna kadar örülür.

4. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılmaya devam edilir. Aralarda ise her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır, toplam 8 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

5. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılmaya devam edilir. Aralarda ise her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır, toplam 11 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

6. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılmaya devam edilir. Aralarda ise her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır, toplam 14 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

7. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılmaya devam edilir. Aralarda ise her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır, toplam 17 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

8. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılmaya devam edilir. Aralarda ise her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır, toplam 20 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

9. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılmaya devam edilir. Aralarda ise her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır, toplam 23 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

İlk motifimiz bitti. Bu motiften 4 adet yapılır. Göğüs ve sırt kısmında kullanılır.

iki-renkli-motifli-bluz-yapimi-1
iki-renkli-motifli-bluz-yapimi-1

2. Motif

Kahverengi ip ile 4 adet ve Turuncu renk ip ile 4 adet örülür.

1. Sihirli halka içine 12 tane ikili trabzan yapılır.

2. Her ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapılır ve toplam 24 tane trabzan olmuş olur.

3. İlk 5 ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır. Sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan daha yapılır. Böylece köşe oluşmuş olur. Tekrar 5 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır. Bu şekilde sıra sonuna kadar örülür.

4. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılır. Aralarda 4 tane ikili trabzan, 2 zincir çekilip 1 ilmek atlanır, 4 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır.

5. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılır. Aralarda 5 tane ikili trabzan, 2 zincir çekilip 1 ilmek atlanır, 1 tane ikili trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır, 5 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır.

6. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılır. Aralarda 5 tane ikili trabzan, 2 zincir çekilip 1 ilmek atlanır, 1 tane ikili trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır, 1 tane ikili trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır, 5 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır.

7. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılır. Aralarda 7 tane ikili trabzan, 2 zincir çekilip 1 ilmek atlanır, 1 tane ikili trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır,  7 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır.

8. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılır. Aralarda 10 tane ikili trabzan, 2 zincir çekilip 1 ilmek atlanır, 10 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır.

9. Köşelerde zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 2 zincir, aynı yere 2 tane ikili trabzan yapılır. Aralarda 23 tane ikili trabzan yapılır. Tekrar köşe yapılır.

İkinci motifimiz bitti. Bu motiften 8 adet yapılır. Orta ve etek kısmında kullanılır.

Motifler görseldeki gibi dikilir. Turuncu ip ile yaka kısmından etrafına 2 sıra ikili trabzan yapılır.

Askı

Turuncu renk ip ile örülür.

1. 7 zincir çekilir. Üçüncü zincirden itibaren her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır.

2. 2 sıra boyunca her ilmeğe 1 tane ikili trabzan olmak üzere 6 tane ikili trabzan yapılır.

3. Üçüncü sırada 2 tane ikili trabzan yapılır, 2 zincir çekilir 2 ilmek atlanır, 2 tane ikili trabzan yapılır.

32 sıra olana kadar bu işlemler tekrarlanır.

Alt kısmı püskül ile süslenir.

iki-renkli-motifli-bluz-yapimi
iki-renkli-motifli-bluz-yapimi

Elinize sağlık!