Merhabalar,

Yine değişik, daha önce görmediğiniz bir örgü model ile karşınızdayım!

Videolu anlatımıyla kolayca yapabileceğiniz bu örgü modelinden battaniye yapımını detaylı olarak anlattım ama siz isterseniz, hırka, yelek gibi örgülerinizde de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Kartopu Flora ip;
    1 adet Mor (K718) renk ip
    1 adet Krem (K025) renk ip
  • 3 mm tığ

Yapılışı

1. Sıra

Mor renk ip ile başlıyoruz.

Battaniyemize başlamadan önce istediğimiz uzunlukta zincir çekiyoruz sonra geri dönüp 1 zincir atlayıp ikinci zincire batıp sık iğne yapıyoruz. Toplamda yan yana 3 tane sık iğnemiz oluyor sonra 4 zincir çekip alttan 3 zincir atlayıp 4. zincire batıyoruz ve 4 sık iğne daha yapıyoruz ve tekrar 4 zincir… Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz, son köşede yine 3 sık iğne yapıyoruz.

2. Sıra

3 zincirle dönüş yapıyoruz. Döndükten sonra alt sırada sık iğne yaptığımız kısmı geçip zincirli bölüme 5 tane ikili trabzan yapıyoruz ve 4 zincir çekip çektiğimiz ilk zincire batıyoruz ve 5 tane ikili trabzanını yapıyoruz. Tığımıza bir ip dolayıp alt sıradaki sık iğnenin tam ortada kalan kısmına 2 tane ikili trabzan yapıyoruz ve tığımızın tepesine yine bir ip dolayıp zincirli yere geçiyoruz, tekrar 5 tane ikili trabzan yapıyoruz, sonra 4 zincir ile geri dönüp zincirin 1. ilmeğine batıp yelpazemizin diğer 5 trabzanını da yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

3. Sıra

Krem renk ipe geçiyoruz.

İkinci rengimizi alıyoruz ve köşeden 1 zincirle diğer ipe tutturuyoruz. 4 zincir çekip yelpazemizin baştan 3. trabzanına diğer taraftan görünmeyecek şekilde kendimize dönük tarafından ikili trabzan yapmaya başlıyoruz. 3 tane aynı şekilde yan yana trabzanlarımızı yapıyoruz ve 4 zincir çekiyoruz. Hemen bitişindeki trabzandan devam edip 3 tane ikili trabzan daha yapıyoruz, aynı şekilde kendimizin tarafından görünmeyecek şekilde yelpazemizin bittiği noktada yaptığımız ikili trabzana bu sefer arka yüzden batıyoruz, 2 tane ikili trabzan yapıp diğer yelpazemize zincirsiz şekilde geçiyoruz ve yine baştan 3. trabzana atlayıp içten görünmeyecek şekilde 3 tane ikili trabzan yapıp sıra bitimine kadar bu şekilde devam ediyoruz.

4. sıra

Başa gelince yine 3 zincirle dönüş yapıyoruz. 3 tane trabzanı atlayıp zincire yelpazemizi tekrar oluşturuyoruz, ayni 2. sıradaki gibi.

Videolu Yapılışı

Kolaylıklar dilerim.