Merhabalar!

Tam prenseslere layık çok şık bir çocuk yeleği modelinin yapımını anlatacağım.

Çocuğunuzun dolabında bu yeleğe yer açın!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Yakadan başlayarak örelim.

Eşit aralıklarla 5 tane ilik açmayı unutmayalım.

Roba

1) 78 ilmek yapalım. 1 ters, 1 düz örgü örelim.

2) 2. sırada tersin üstüne düz, düzün üstüne ters örerek pirinç örgü modelini oluşturalım.

3) Yaka lastiğini 8 sıra bu şekilde yapalım.

Modelin Kuruluşu

1) 7 ilmek düğme bandı, arada 2 ilmek düz, 5 ilmek yaprak için, arada 6 ilmek düz örelim. Aralarında 6 ilmek olacak şekilde toplamda 6 tane yaprak yapacağız. Tekrar ön tarafta son yapraktan sonra 2 ilmek düz ve 7 ilmek ilik için sıralayalım.

2) 7 ilmek pirinç, 2 ilmek düz, 1 ilmek arada ters, 1 ilmek düz, 1 ilmek dolayıp 1 ilmek düz, 1 ilmek dolayıp son ilmeği ters örelim. Aradaki 6 ilmeği düz örelim. Yaprak örgü bu şekilde oluşuyor. Dolama yaptığımız ilmeğin ortasındaki ilmek hep sabit kalsın, yanlardan artıralım.

3) Yaprağın ortasındaki ilmekten sayarak 10 sıra artırma yapalım. Yaprağın kenarındaki yapmış olduğumuz ters ilmek her zaman ters devam edecek.

4) Yaprağın uç bölümü için ters ilmeğin yanından tekrar dolama yaparak artıralım ve 1 kesme işlemi yapalım. Ortadaki artma bölümünü düz örelim. Diğer ucundaki kesme işlemi için önce 1 kesme yapalım, sonra ters örgüyü örelim. Bu şekilde tüm yapraklara aynı işlemi uygulayalım. Yapraktaki son 3 ilmek kalana kadar bu şekilde örelim. Son 3 ilmeğin de hepsini birden keselim.

Yeleğin roba kısmı bitmiştir. Toplamda 198 ilmek oluyor.

5) Yine 8 sıra pirinç örgü yapalım. Bu pirinç örgüden sonra ayrımları yapalım. Önlere 34, kollara 38 ve arkaya 54 ilmek ayıralım.

Gövde

1) Ön taraftaki yaprağın ucunu hizalayarak artırma yapacağız. Tam ucundaki ilmeğin yanlarına ilmek atarak artıralım ve ortadakini ters örelim.

2) Arkadaki artırmalar için de 27 ilmek örüp öndeki yaptığımız gibi ilmek artırma, ters, ilmek artırma şeklinde modeli oluşturalım.

3) Önlerdeki ve arkadaki pile bölümünü 4 sırada bir artırarak devam edelim. İstenilen uzunluğa gelinceye kadar bu işlemi yapalım.

4) Son lastik bölümünü de 8 sıra pirinç yaparak keselim.

5) Pilenin yanlarına incileri ve düğmeleri dikerek yakasına da güpürleri sabitleyelim.

Yeleğimiz bitmiştir!

incili-cocuk-yelegi-yapimi
incili-cocuk-yelegi-yapimi

Yeleğimizi isterseniz patik ve bandana ile kombin yapabilirsiniz.

Ören herkese kolay gelsin.