Fiber Art yani Türkçe anlamıyla Lif Sanatı.

Materyali doğal veya sentetik lif, kumaş veya iplik gibi diğer bileşenlerden oluşan güzel sanatlar anlamına gelir. Eserlerin eserinin öneminin bir parçası olarak sanatçıya yönelik malzemelere, el emeğine odaklanır ve faydaya göre estetik değere öncelik verir diyor bizlere Vikipedi.

Bu sanatın ortaya çıkma sebeplerinin başında gelen ise sanatçıların çevreci duruşlarıdır. Sanatçılar doğal malzemeler kullanarak çevreyi iyileştirmek ve ekolojiyi korumak istemektedirler.

Özgür bir sanat olan Fiber Art kullanılan malzeme ve yer konusunda da sanatçısını serbest bırakıyor. Bugüne kadar birçok materyallerle denenmiş olsa da en çok kullanılan malzeme yün olmuştur. Eserler düz zemin üzerinde tablo şeklinde yapılacağı gibi üç boyutlu örneklerine de çok fazla rastlanmaktadır.

Biz size bu yazımızda iplerin farklı ve özgür kullanımı ile oluşturulan birkaç sanat eseri örneği göstermek istedik. Fiber art ülkemizde günden güne gelişimini sürdürürken siz de gün içerisinde size stresinizi, yorgunluğunuzu unutturacak bu sanata bir adım atmak istemez misiniz?

Rengarenk ipler ve kasnak, dokuma tezgahı gibi farklı yardımcı malzemelerle siz de ip ile sanat yapabilirsiniz.

ip-ve-sanat-1
ip-ve-sanat-1
ip-ve-sanat-2
ip-ve-sanat-2
ip-ve-sanat-3
ip-ve-sanat-3
ip-ve-sanat-4
ip-ve-sanat-4
ip-ve-sanat-5
ip-ve-sanat-5
ip-ve-sanat-6
ip-ve-sanat-6
ip-ve-sanat-7
ip-ve-sanat-7
ip-ve-sanat-8
ip-ve-sanat-8
ip-ve-sanat-9
ip-ve-sanat-9
ip-ve-sanat-10
ip-ve-sanat-10

 

Tüm ip ve yardımcı malzemeler için tıkla!