Herkese merhabalar!

Sizler için jüt ip ile çok şık bir çanta ördük.

Bu çantayı örgüye yeni başlayanlar da rahatlıkla örebilirler.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Sihirli halka içine 8 sık iğne yaparak başlıyoruz. İlk ilmeğin tepesine batıp kaydırma ile birleştirerek halkayı kapatıyoruz.

2) 1 zincir çekerek ikinci sıraya başlıyoruz. İkinci sırada bütün ilmeklere çift batarak sık iğne örüyoruz. İlk ilmeğin tepesine batıp kaydırma ile birleştirerek halkayı kapatıyoruz.

3) 1 zincir çekerek üçüncü sıraya başlıyoruz. Üçüncü sırada 1 tek, 1 çift batarak sık iğne örüyoruz. İlk ilmeğin tepesine batıp kaydırma ile birleştirerek halkayı kapatıyoruz.

4) 1 zincir çekerek dördüncü sıraya başlıyoruz. Dördüncü sırada 2 tek, 1 çift batarak sık iğne örüyoruz. İlk ilmeğin tepesine batıp kaydırma ile birleştirerek halkayı kapatıyoruz.

5) 1 zincir çekerek beşinci sıraya başlıyoruz. Beşinci sırada 3 tek, 1 çift batarak sık iğne örüyoruz. İlk ilmeğin tepesine batıp kaydırma ile birleştirerek halkayı kapatıyoruz.

6) Her sırada tek sayısını 1 arttırarak yuvarlak istediğimiz boyuta gelinceye dek örüyoruz.

7) Bu şekilde 2 parça örüyoruz.

8) Çantanın kenar kısmı için ağız boşluğunun ne kadar olmasını istediğimize bağlı olarak ördüğümüz yuvarlağın etrafına göre ölçerek zincir çekiyoruz.

9) Her bir ilmeğe bir sık iğne örüyoruz. Dönüş kısmındaki iki ilmeğe ikişer sık iğne yapıyoruz. Tekrar her bir ilmeğe bir sık iğne örüyoruz.

10) Tığ yardımı ile ya da yün iğnesi ile dikerek çantanın kenar kısmını iki yuvarlağa birleştiriyoruz.

11) Saç örgüsü ile çantanın sapını istediğimiz uzunlukta örüyoruz.

Aksesuar olarak ben makrome yaprak, biraz boncuk ve püskül kullandım. Makrome yaprak modeline aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Makrome Yaprak Küpe Yapımı

Çantanız hazır!

jut-yuvarlak-orgu-canta-yapimi
jut-yuvarlak-orgu-canta-yapimi

Güzel günlerde kullanın!