Merhabalar,

İpi tığı elinden düşmeyenlere bolca sevgiler:)

İlk gördüğümde yapamam ya dediğim modeli bugün sizlerle buluşturmak ne büyük mutlulukmuş. Çok beğendiğim bu bebek botlarını denemek istedim. Çok zorlandığım yerler oldu ama asla pes etmeden devam ettim. Söke öre sonunda güzel bir sonuç elde ettim. Denemenizi tavsiye ederim.

Ben bu güzel bebek botlarını 1-2 yaş için ördüm. Örgü taban üstüne modelimi uyguladım. Dilerseniz hazır tabanlar üstüne de yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 adet Örenbayan Dora Krem (004) renk el örgü ipi
  • Az miktarda kahverengi ip
  • Az miktarda siyah ip
  • 3 mm tığ
  • 2 adet orta boy siyah boncuk

Videolu Yapılışı

Yapılışı

Ölçüler 1-2 yaş için uygundur.

Gövde

1. Öncelikle taban kenarlarına 1 sıra tekli trabzan giderek tabanı genişlettim. Ardından amigurumi tekniği olarak uygulanan nohut yapımı ile bot gövdesine başladım. İlk 3 sıra nohut yaparak kat çıktım.Üç sıra tamamlanınca ipi kopardım.

2. Oluşturduğum gövdeyi ortadan ikiye katlayarak orta merkez noktayı belirledim.Sağa ve sola 3 nohut işaretleyerek toplamda 7 adet nohutu belirledim. İpi 7. nohuta bağlayarak ön burun kısmını oluşturmaya başladım. İlk sırada 7 nohut ördüm.

3. İkinci sırada 6 nohut ördüm.Bu şekilde her sırada 1 nohut eksilterek burun daralmasını sağladım.Elde 3 nohut kalana kadar eksiltme uyguladım.

4. Ardından kalan nohutları hiçbir işlem uygulamadan 4 sıra boyunca uzattım.

5. Son olarak kahverengi ipe geçerek bir sıra patik ağzını trabzan dolanarak tamamladım.

Bu şekilde gövdeyi tamamladım.Gelelim en sevdiğim bölüme yani son dokunuşlara;

Kulaklar

10 zincir çektim. Geri dönerek 9. zincire sık iğne, 8. zincire çakma trabzan , 7.zincire ikili trabzan (2 defa da çekilen), 6.zincire  ikili trabzan, 5. zincire ikili trabzan , 4. zincire üçlü trabza (3 defa da çekilen), 3. zincire üçlü trabzan, 2. zincire üçlü trabzan, 1.zincire ise 8 adet üçlü trabzan uyguladım.

Bu şekilde zincirin karşı kısmına geçmiş oldum. Birbirine paralel olacak şekilde her bir trabzanın karşısına aynından yaparak sık iğne yaptığım zincire geldim. Burada ilmek kaydırma tekniği ile birleştirip ipi kopartıyoruz.

Son Rötuşlar

Öncelikle ördüğümüz kulakları tam yan kısımlarda kalacak şekilde bot üstüne dikiyoruz. Ardından kulakların ön ortasına gelecek şekilde siyah boncukları burundaki nohutların üstüne eşit sıraya dikiyoruz. Son olarak gözlerle uyumlu olacak bir yer belirleyerek ağız işlemesini yapıyoruz. Videoda uygulamalı gösterim mevcuttur.

kabartmali-kuzu-botu-yapimi-1
kabartmali-kuzu-botu-yapimi-1

Ve güzel final yaklaşık 2 günde yapılabilecek hoş bir model elde etmiş oluyoruz.

Yapacak olan herkese kolaylık dilerim.