Merhaba arkadaşlar,

Yumuşak kağıt ipten şık ve basit bir supla örmeye var mısınız?

Sizlere çok kolay bir örgü modeli getirdik!

Hadi hemen örmeye başlayalım, sofralarınız renklensin!

Malzemeler

Yapılışı

1. Sihirli halka yapıyoruz. Halka içine 12 tane ikili trabzan yaptıktan sonra ilk trabzanın yuvasına ilmek kaydırma yaparak sıramızı kapatıyoruz.

2. Her trabzanın içine ikişer tane trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda toplam 24 trabzanımız oluyor.

3. İlk trabzanın yuvasına 2 trabzan, bir sonraki trabzanın yuvasına 1 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 1 çift, 1 tek trabzanlar yaparak sıra sonuna kadar geliyoruz. Sıra sonunda toplam 36 trabzanımız oluyor.

4. İlk trabzanın yuvasına 2 trabzan, takip eden 2 trabzanın yuvasına 1’er  trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 1 çift, 2 tek trabzanlar yaparak sıra sonuna kadar geliyoruz. Sıra sonunda toplam 48 trabzanımız oluyor.

5. İlk trabzanın yuvasına 2 trabzan, takip eden 3 trabzanın yuvasına 1’er  trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 1 çift, 3 tek trabzanlar yaparak sıra sonuna kadar geliyoruz. Sıra sonunda toplam 60 trabzanımız oluyor.

6. Her sıradaki ilk trabzan yuvasına çift trabzan yaparak başlıyoruz. Her bir üst sıraya geçtiğimizde tek sayısını bir artırarak 8 sırayı tamamlıyoruz. Yani her sırada 1 çift, 4 tek; 1 çift, 5 tek diye devam ediyoruz.

7. Toplam 8 sırayı tamamladıktan sonra istiridyeler yapmaya başlıyoruz. Bunun için 3. trabzanın içine 7 adet trabzan yapıyoruz. Takip eden 2. trabzana sık iğne ile bağlıyoruz. Bir trabzan atlayıp 7’li istridyeler yapıp bir trabzan atlayıp sık iğneyle bağlayarak sıra sonuna kadar geliyoruz.

8. Yeni sırada ilmek kaydırma yaparak istridyemizin ortasındaki 4. trabzana kadar ilerliyoruz. 9 zincir çekerek 1 sonraki istridyenin ortasındaki 4. trabzana sık iğne ile bağlıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde ilerliyoruz.

9. Her bir 9 zincirlik boşluklarımızın içini 10’ar tane trabzanla doldurarak sıra sonuna kadar geliyoruz.

10. Her bir trabzanın yuvasına birer tane trabzan yaparak sıra sonuna kadar ilerliyoruz.

11. Yeniden istiridyeler yapmaya başlıyoruz. Bu sefer 4. trabzanın içine 6 adet trabzan yapıyoruz. 7. trabzanın içine sık iğne ile bağlıyoruz. 2 trabzan atlayıp 6’lı istridyeler yapıp yine 2 trabzan atlayarak sık iğne ile bağlıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar geliyoruz.

Suplamız bitti. İyi günlerde kullanalım.

Not: Örgümüzde hafif bir marullaşma olursa arkasına hafif nemli bir bez koyarak düşük ısıda ütüleyerek düzeltebilirsiniz.

kagit-ipten-supla-yapimi
kagit-ipten-supla-yapimi

Elinize sağlık!