Merhaba!

Şimdi size bir kaç kere yapıp sattığım kalpli uyku tulumu tarifini anlatacağım.

Umarım beğenirsiniz!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Öncelikle 110 ilmekle başlıyoruz.

2) 3 diş olana kadar haroşa örüyoruz.

3) Sonra ilik açıyoruz. 5 ilmek örüyoruz ve 2 artırma alıyoruz sağ şişe. Sonra sol şişten örmeden 2 ilmeği sağa alıp birini kesiyoruz. Sonra tekrar 1 ilmek alıyoruz soldan sağa, onu da kesiyoruz örmeden. Kestiğimiz ilmeği tekrar sola alıp örmeye devam ediyoruz. Sonda 7 ilmek kalana kadar haroşa örüyoruz. İlmek kesme işlemini aynen tekrar yapıyoruz. Dönüşte artırdığımız ilmekleri elimize alıp çeviriyoruz, yani bir kere daha büküyoruz ki diğer ilmeklerle aynı görünsün.

İlik kesme işlemini isteğe göre veya kullanacağınız düğmenin büyüklüğüne göre 15- 20 sırada bir yapabilirsiniz.

Arka sırada ilik açmıyoruz.

4) Bu şekilde başlangıçtan sonra 10 diş haroşa olana kadar örüyoruz.

5) Sonra model kurmaya geçiyoruz. 10 ilmek haroşa, 4 ilmek ters, 6 ilmek düz, 4 ilmek ters, 24 ilmek düz, 4 ilmek ters, 6 ilmek düz, 4 ilmek ters, 24 ilmek düz, 4 ilmek ters, 6 ilmek düz, 4 ilmek ters ve 10 ilmek haroşa yapıyoruz. Dönüşte tersi ters, düzü düz örüyoruz.

6) Zemini hazırladık şimdi burguyu yapıyoruz. 6 ilmek düz olarak yaptığımız yerlerde, 6 ilmeği şişten çıkarıyoruz. Sol taraftaki 3 ilmeği sırasıyla sağ şişe, sağ taraftaki sol ilmeği de sırasıyla sol şişe geçiriyoruz örmeden. Sırasıyla olması önemli sonra çirkin görünüyor. Değiştirdiğimiz 6 ilmeği düz örüyoruz. Kalan diğer ilmekler düze düz, terse ters, haroşaya da haroşa yapılacak şekilde örülüyor. Burguyu 6 sırada bir tekrarlıyoruz.

Arka sırasında ortadaki burguyu yapmıyoruz. Kareleri de yapmıyoruz, kenardaki burgular dışında komple düz örüyoruz. Ama isterseniz aynı şekilde de devam edebilirsiniz.

7) Bunun dışında kareleri oluşturmak için 26 sırada bir 24 ilmek yaptığımız yeri 4 sıra haroşa yapıyoruz. Sonra tekrar aynı şekilde devam ediyoruz.

8) 5 kare oluştuktan sonra tulumun ön kısmı tamamlanmış oluyor.

9) Boyu 160-165 cm kadar olunca kesiyoruz. Baş kısmını birleştiriyoruz.

10) Düğmeleri dikiyoruz. Önüne süsü hazır alıp kullanıyoruz ama elinizde de yapabilirsiniz. Nasıl isterseniz! 🙂

kalpli-bebek-uyku-tulumu-yapimi-1
kalpli-bebek-uyku-tulumu-yapimi-1

Eğer yapmak isteyen varsa kolay gelsin!