Merhabalar!

Bugün, sizlere gençler arasında çok moda olan bir kareli salaş hırka modeli getirdik. Umarım keyifle örersiniz.

Hazırsanız başlayalım!

       

Malzemeler

Fıstıklı Motif Yapımı

Mor renk ip ile başlıyoruz.

1. 24+ 1 zincir çekip ilk sırada 2’li trabzan örüyoruz.

2. 2. sırada sık iğne örüyoruz.

3. 3. sırada  2 tane 2’li trabzan örüyoruz. 3. sık iğne boşluğuna gelince alttaki trabzanın arasından alıp yine 2’li trabzan örüyoruz. Yanında 1 tane sık iğne boşluğu bırakıp 1 tane 2’li trabzan örüyoruz.

4. Bu şekilde bütün sırayı bir alt trabzanın altından bir üst sık iğnenin üstünden olacak şekilde 2’li trabzanlar örüyoruz. Sıra sonuna geldiğimizde tıpkı sıra başında olduğu gibi 2 tane 2’li trabzan yan yana gelecek şekilde örüp üst sıraya geçiyoruz.

5. Üst sırada yani geri dönerken sık iğne örüp diğer sırada da trabzanlı sırayı tekrar ediyoruz.( Yani 1 sıra trabzanlı 1 sıra sık iğne örüyoruz. )

  • Tam bir kare olana kadar örüyoruz. ( Aşağıdan yukarı saydığımızda 13 tane fıstık var.)

Köşeden Köşeye Motif Yapımı

Sarı renk ip ile başlıyoruz.

1. 6 zincir çekiyoruz. Geriye dönüp 3. zincire batıp 2’li trabzan örüyoruz. Hemen yanına ve diğer yanına da 2’li trabzan örüyoruz ve ilk zincir kısmıyla beraber 4 tane 2’li trabzan olacak şekilde ilk kutucuğumuzu tamamliyoruz.

2. Tekrar 6 zincir çekiyoruz ve yine aynı işlemi yapıyoruz.

3. İlk ördüğümüz kutucuğu ters çevirip 2 trabzanın arasına gelecek şekilde bağlıyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. ( bu çektiğimiz 3 zincirler ilk 2’li trabzanımızı oluşturuyor)

4. Bu şekilde bir sağdan bir soldan istediğimiz büyüklüğe gelene kadar arttırmaya devam ediyoruz.

5. Kapatma kısmına gelince arttırma yapmadan sadece iki trabzanın arasına bağlayıp 3 zincir çekiyoruz ve geri dönüyoruz. Tekrar kutucuklar örüp işimizi son kutucuğa kadar örüyoruz ve son kutucuğu örüp bağladıktan sonra 3 zincir çekip işi döndürüyoruz ve son 2’li trabzanların arasına bağlayıp ipimizi kesiyoruz.

Trabzanlı Motif Yapımı

Yeşil renk ip ile başlıyoruz.

1. 25 tane zincir çekiyoruz.

2. 2’li trabzan örüyoruz.

3. 15 sıra olacak şekilde 2’li trabzanlar örüp bitiriyoruz.

Tığ İşi Kazayağı Motif Yapımı

Fuşya renk ip ile başlıyoruz.

1. 24+1 zincir çekip başlıyoruz. (Bu örnekte zincir sayımız 2’nin katları olmalı.)

2. İlk sırada 1 tane sık iğne 1 tane 2’li trabzan örüyoruz.

3. En sonda 2’li trabzan gelecek şekilde örüyoruz ve ipimizin rengini değiştiriyoruz. (Sarı renk ipe geçiyoruz. )

4. Alt sırada en son 2’li trabzan örerek bitirdiğimiz için renk değiştirdikten sonra sık iğne ile başlayıp; trabzanın üstüne sık iğne, sık iğnenin üstüne trabzan gelecek şekilde örüyoruz.

5. Alt sıralardaki ip değiştirme ve sık iğne, trabzan sıralarına dikkat ederek 19 sıra örüp ilk başta hangi renkle ördüysek o renkle bitirmeye dikkat ederek sıraları örüp bitiriyoruz.

Birleştirme

1. Birleştirmeye başlarken gül kurusu renk ipimizi alıp ilk ilmeğimizi oluşturuyoruz.

2. İstediğiniz 2 rengi iç kısımları birbirine bakacak şekilde üst üste koyup bağlıyoruz.

3. Sık iğne ile birleştiriyoruz.

Kol Kenarları

1. 1. sırada sık iğne örüyoruz.

2. 2. sırada 3 tane sık iğne 1 tane boşluk bırakıp 3 tane sık iğne örüyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz.

3. 3. sırada 2 tane sık iğne 1 tane boşluk bırakıp 2 tane sık iğne örüyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz.

4. 4. sırada her sık iğnenin üstüne 2’li trabzan örüyoruz.

5. 3 zincir çekip 5. sıraya geçiyoruz. Bu sırayı lastik modeli şeklinde öreceğiz. Trabzanın bir altından alıp 2’li trabzan örüyoruz bir üstünden alıp 2’li trabzan örüyoruz.

6. Trabzanın üstünden aldıklarımızı yine üstünden alıp, altından aldıklarımızı da altından alıp 2’li trabzanlarla örüp bitiriyoruz.

Hırka Kenar Yapılışı

1. Bir sıra sık iğne örüyoruz. Köşelerde aynı deliğe 3 sık iğne örüyoruz.

2. 3 zincir çekip 2. sıraya geçiyoruz ve her sık iğnenin üstüne 2’li trabzan örüyoruz. Köşelerde aynı deliğe 2 tane 2’li trabzan örüyoruz.

3. 3 zincir çekip 3. sıraya geçiyoruz. Her trabzanın bir önünden bir arkasından alarak 2’li trabzanlar örüyoruz. Köşeye geldiğimizde aynı trabzanın bir önünden bir arkasından son olarak bir önünden alıp köşemizi dönüyoruz. Sıra sonuna kadar bir önden bir arkadan alıp 2’li trabzanlarla bu sırayı da bitiriyoruz.

Hırkamız hazır! Yapacak herkesin eline sağlık.