Bebeklerinize örebileceğiniz biraz zor ama bir o kadar şık bir bebek yeleği örgü modeli getirdik!

Kastırmalı modeli ile çok şık duran bu bebek yeleğine gelin hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1 yaş bebekler için uygundur.

1) 81 ilmek başlanır. 3 sıra haroşa örgü örülür ve 3.sırada ilik açılır.

2) 8 ilmek ön pat haroşa örülür, 1 ilmek düz, 1 artırma, 1 düz, 1 artırma olarak son 8 ilmek kalana kadar artırmaya devam edilir. Son 8 ilmek ön pat için haroşa örgü örülür.

3) Arka sırada tüm ilmekler haroşa örgü örülür.

4) Ön sıraya geçildiğinde tekli lastik (1 düz, 1 ters) uygulanır. Yaklaşık 12 sıra lastik örülür.

5) 12 sıra lastik örüldükten sonra tekrar artırma yapılır. Düzleri düzden, tersten artırdıktan sonra arka sırada bütün ilmekler ters örülür. 16 sıra 2 ters, 2 düz ikili lastik örülür.

6) 16 sıra örüldükten sonra 3 sıra haroşa örgü örülür. 4.sırada beden ayrılır ve kollar kesilir. 8 ön pat, 42 ön, 58 kol, 74 arka olarak ayrılır. Kolları kestikten sonra arka sırada sadece 1 koltuk altından 1 ilmek artırılır. Ön sıraya geçtiğimizde 12 sıra düz örgü örülür.

7) 13.sırada 8 ön pat+7 ters örgü örülür, 8.ci ilmeği örerken ilmeğin hizasındaki üst 2 ters ilmeğin yanına indirilip şişe takılır ve 3 ilmek birlikte örülür. Sonra yanındaki ilmeğe de aynı işlem uygulanır. 12 ilmek düz örülür ve tekrar kastırma işlemi uygulanır. Kastırma araları 12 ilmektir. Arka sıraya geçtiğimizde 8 pat ördükten sonra diğer ilmekler düz örülür. Ön tarafta 2 sıra tor elde edebilmemiz için. Tekrar 12 sıra düz örülür ve 2.kastırma işlemine geçilir. Bu kez 8 ön pat örülür ve hemen 9. ve 10.ilmekte kastırma uygulanır. Model böyle devam eder. Toplam 7 kastırma yapılır.

İlik araları 13 sıradır.

kastirmali-yelek-yapimi
kastirmali-yelek-yapimi

Örmek isteyenlere kolay gelsin!