Merhaba arkadaşlar!

Sizlere çeyizine koyabileceğiniz ve poşetleri bir arada tutabileceğiniz kelebekli poşetlik tarifi vereceğim.

İnşallah keyif alıp örersiniz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • Kartopu Kristal el örgü ipleri;
    Beyaz renk ip
    Hardal Sarısı (K1388) renk ip
    Siyah (K940) renk ip
  • 1.6 mm tığ

Yapılışı

Beyaz renk ip ile örüyoruz.

1) 3 zincir çekip ortadakine batarak fıstık yapıyoruz, tepesine batıp 31 tane fıstık yapıyoruz.

2) Tepesine batıp bir fıstık yapıyoruz. Kapatmadan 1. değil, 2. fıstığa batıp 1 fıstık daha yapıyoruz. İkisini birden çekip kapatıyoruz ve bu işlemi böyle devam ettiriyoruz.

3) 40 sıra boyunca bu işlemi böyle devam ettirip yan çeviriyoruz. 6. ilmeğe bir fıstık yapıyoruz. Tepesine batıp 1 fıstık daha yapıyoruz ve kapatmadan yandaki ilk boşluğa batıyoruz. Bu işlemi böyle devam ettiriyoruz, sonunda 5 boşluk kalacak şekilde dönüyoruz.

4) Aynı işlemi yapıyoruz, sonunda 1 fıstık yapıp hemen arkasındaki deliğe batırıp ikisini birden çekiyoruz ve dönüyoruz. 1 fıstık yapıyoruz, yaptığımız fıstığın tepesine batıyoruz. Kapatmadan ilk boşluğa batıp 1 fıstık daha yapıyoruz ve ikisini bir çekiyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam ettiriyoruz. Sonunda bir fıstık yapıyoruz ve son yaptığımız fıstığa batıp ikisini birden çekiyoruz. Kapatıp zincir çekiyoruz ve ipi koparıyoruz.

5) Karşısındaki kısma da aynı işlemi yapıyoruz.

6) Bu yaptığımız parçadan bir tane daha yapıyoruz.

Şimdi birleştirmeye geçiyoruz.

Birleştirme

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

1) 2 zincir çekiyoruz ve yaptığımız 2 parçayı 1 kenarından başlayıp ikisine batıp birleştirerek 1 zincir çekiyoruz. 5 zincir çekiyoruz ve birleştirdiğimiz yere batırıp çekiyoruz.

2) 4 zincir çekiyoruz, yan kısma geçip aynı işlemi birleştirme kısmı bitene kadar etrafını dönüyoruz.

Ağız Kısmı

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

1) İkili fıstık yapıyoruz. 4 zincir çekip fıstığa batıyoruz ve bu işlemi 2 defa daha tekrarlıyoruz. 1 örümcek yapıyoruz, yandaki kısma batıyoruz ve 1 örümcek daha yapıyoruz. İpi üstüne atıp 1 yandaki boşluğa bir fıstık yapıyoruz. Birden çekip kapatıyoruz. 4 zincir çekip fıstığa batıyoruz ve bu işlemi 2 defa daha yapıyoruz. Bu işlemleri ağız kısmı bitene kadar yapıyoruz.

2) Diğer ağız kısmına da aynı işlemi yapıyoruz.

Bağlama İpleri

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

1) 8 zincir çekiyoruz, ilk çektiğimiz zincire boş batıp çıkıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve dörtlü fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip boş batıyoruz, tekrar 3 zincir çekip dörtlü fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip boş batıyoruz ve tekrar 3 zincir çekip dörtlü fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip boş batıyoruz.

2) Bağlama ipine yetecek kadar zincir çekiyoruz, ipi uzun bırakıp koparıyoruz.

3) Etrafına geçirip bağlama ipini kopardığımız kısımdan 8 zincirlik halkaya batıyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve dörtlü fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip boş batıyoruz ve tekrar 3 zincir çekip dörtlü fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip boş batıyoruz ve tekrar 3 zincir çekip dörtlü fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip boş batıyoruz.

4) Bu ipin aynısından diğer uca da yapıyoruz.

Kelebek (9 Adet)

Hardal sarısı renk ip ile örüyoruz.

1) 8 zincir çekiyoruz. İlk zincire boş batıyoruz ve 4 zincir çekiyoruz. Beşli fıstık yapıyoruz, 4 zincir çekip boş batıyoruz ve tekrar 4 zincir çekiyoruz. Beşli fıstık yapıyoruz, 4 zincir çekip tekrar boş batıyoruz ve 5 zincir çekip yedili fıstık yapıyoruz. 5 zincir çekip boş batıyoruz, tekrar 5 zincir çekip yedili fıstık yapıp 5 zincir çekerek boş batıyoruz.

Siyah renk ip ile örüyoruz.

2) Orta kısmından bağlayıp antenlerini yapıyoruz.

3) Poşetliğin ön kısmına dikiyoruz.

kelebekli-posetlik-yapimi
kelebekli-posetlik-yapimi

Ellerinize sağlık!