Yılbaşı ağacınızı evde kendi imkanlarınızla yapmaya ne dersiniz?

Çok kolay ve çok hızlı bu örgü modeli ile en orijinal yılbaşı ağacı sizinki olacak!

Hadi başlayalım!

Malzemeler

  • 2 adet Loren Natural Cotton Yeşil renk ip
  • Süsler için renkli amigurumi ipler
  • 1 adet parti şapkası veya kalın kağıt
  • 3 mm tığ
  • Silikon tabanca
  • 1 tane pipet
  • Renkli inci boncuklar

Kısaltmalar

Sh: Sihirli Halka

x: Sık İğne

v: Artırma

a: Azaltma

Yapılışı

Gövde

Öncelikle ağacımızın gövdesi için parti şapkaları almanız ya da kendiniz kalın bir kağıdı külah şeklinde yapıp yapıştırmanız gerekmekte. Daha sonra yeşil ip ile üstünü öreceğiz.

1) Yeşil renk ip ile ağacımızın gövdesi olacak şapkanın tamamını kaplayacak kadar zincir çekiyoruz.

2) 3 zincir fazladan çekip 1 zincir atlayıp 2. zincire ikili trabzan yapıyoruz, tekrar 1 zincir çekip 1 zincir atlayıp 2. zincire yine ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

3) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz, alt sırada zincir çektiğimiz her bir boşluğun içine 6 tane ikili trabzan yapıyoruz, sıra sonuna kadar böyle devam ediyoruz.

Yeşil kısmımız bitiyor.

Küçük Toplar

Dilediğiniz renk iple yapabilirsiniz.

1) Sh 6x

2) 6v = 12x

3-5) 12x

Elyaf dolduruyoruz.

6) 6a = 6

Yuvarlak Süsler

Dilediğiniz renk iple yapabilirsiniz.

1) Sh 12x

2) 3 zincir çekip hemen yanındaki ilmeğe ilmek kaydırma yapıyoruz, tekrar 3 zincir çekip yanındaki ilmeğe ilmek kaydırma yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu işlemi tekrarlıyoruz.

Kar Tanesi

Beyaz renk ip ile başlıyoruz.

1) Sh 5x yapıp 5 zincir çekiyoruz, 1 tane ikili trabzan yapıp 1 zincir çekip 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. Toplam 6 tane ikili trabzanımız olacak sıra sonunda.

2) 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz ve alt sırada zincir çektiğimiz boşluklara 4 tane ikili trabzan yapıp 2 zincir çekerek bir sonraki boşluğa 4 tane ikili trabzan yapıyoruz. Toplam 6 tane böyle grubumuz oluyor.

3) 3 tane ilmek kaydırma yapıp 3 zincir çekiyoruz, alt sırada zincir çektiğimiz boşluğa ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz. 5 zincir çekip aynı yere ilmek kaydırma ile batıyoruz. 7 zincir çekip aynı yere ilmek kaydırma ile batıyoruz. 5 zincir çekip aynı yere ilmek kaydırma ile batıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere ilmek kaydırma ile batıyoruz. 4 tane ilmek kaydırma yapıyoruz ve alt sıradaki ikinci boşluğa geçiyoruz. Aynı işlemleri tekrarlıyoruz ve tüm boşluklara bu işlemleri uyguluyoruz.

Ve bitti!

Şimdi yeşil ip ile ördüğümüz gövdeyi silikon tabanca yardımıyla parti şapkamızın üstüne yapıştırıyoruz. Kar tanesini ağacımızın tepesine yerleştiriyoruz ve ördüğümüz süslerle ağacımızı süslüyoruz.

Yılbaşı ağacınız hazır!