Merhabalar,

Kışı sıcacık örgü çoraplarla geçirmek ister misiniz?

Kendinden desenli örgü çorabı ister kendinize isterseniz sevdiklerinize hediye etmek için örebilirsiniz.

Hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1. Burun kısmını oluşturmak için 6 ilmek başlanır.

2. Başlangıç kısmından 6 ilmek toplanarak çıkartılır. 12 ilmekle (4 ilmek ön, 2 ilmek sağ yan, 4 ilmek alt taban 2 ilmek  sol yan için) örülür.

3. Sonraki sıralar ilmek sayısı 52 oluncaya örgünün iki yanındaki ikişer ilmeğin, her iki yanından, her sıra 1’er ilmek artırılarak örgüye devam edilir.

4. Örgü boyu 13 cm olduğunda topuk oluşturmak çorabın üst kısmına gelen 28 ilmek şişte bekletilir. Topuk oluşturmak için taban kısmındaki 24 ilmekle 5 cm örülür.

5. Topuğu kapatmak için 24 ilmek, üçe ayrılıp her iki  yanındaki 8’er ilmek şişte bekletilip ortadaki 8 ilmekle git gel şeklinde örgüye devam edilirken şişte bekletilen 8’er ilmek bitinceye kadar, her sıra 1’er ilmek kesilerek örülür.

6. Çorabın bacak kısmı için topuk kısmındaki 8 ilmeğin her iki yanından 8’er ilmek toplanarak çıkartılıp çorabın üst kısmı için şişte bekletilen 28 ilmekle birlikte toplam 52 ilmekle 1 cm düz örgü örülür.

7. Belli aralıklarla 4 ilmek kesilip model için verilen diyagram uygulanarak örgüye devam edilir.

8. Model başlangıcından itibaren örgü boyu 30 cm olduğunda 3 cm 2+2 lastik örgü örülür.

9. 1 sıra, 2 ilmek birlikte örülerek kesilir, şişe ip dolanarak 1 ilmek arttırılır şeklinde sıra sonuna kadar tekrarlanarak örülür.

10. Tekrar 3 cm 2+2 lastik örgü örülüp ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

Ellerinize sağlık!