Ana Sayfa Ev-Dekorasyon Kırlent Örgü Modeli Yapımı

Kırlent Örgü Modeli Yapımı

kirlent-orgu-modeli-yapimi
kirlent-orgu-modeli-yapimi

Herkese merhaba,

Sizlere çok güzel bir örgü modeli getirdik!

Kolayca yapabileceğiniz bu örgü modelini kırlent örgü modeli diye tanıtsak da hırka, battaniye gibi örgülerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

Motifimizi yaparken önce istediğimiz kadar zincir çekiyoruz. Dikkat etmemiz gereken tek şey zincir sayısı 3’ün katı ve artı 2 zincir şeklinde olmalı.

 1. Zincir çekiyoruz.

2. Tüm zincirleri birer tane trabzanla dolduruyoruz, ipimizi kesip bir üst sıraya geçiyoruz.

3. Renk değiştirip 1 ve 2. trabzanın ortasından başlayarak 3 zincir çekip 3 trabzan atlayarak aralarına sık iğne ile 1 tane dolgu yapıyoruz. Böylece ara renkler oluşuyor. Başta ve sonda 1’er trabzan kalacak şekilde sırayı sonlandırıyoruz.

kirlent-orgu-modeli-yapimi-3
kirlent-orgu-modeli-yapimi-3

4. Yine ana renk ipimizle ilk ilmek üzerine 4 zincir çekip 1 kenar trabzan, devamında ara renk boşluklarına 3’er trabzan şeklinde devam edip sıra sonunda son direk üzerine üçlü trabzan yapıyoruz.

Not : Kenarların toplamaması için sadece ilk trabzana 4 zincirle başlayıp son trabzanı üçlü trabzanla bitiriyoruz.

Ana rengimizi bitirip ipimizi kesip yeniden ara renginize geçiş yapıyoruz.

5. Bundan sonraki sıralarda aynı işlemi uyguluyoruz.

* Ben kırlentimde ana renk olan mor ipimi hiç kesmeden sürdürdüm. Bu şekilde yaptığınızda trabzanların hem ters hem düz yönü görünmüş oluyor. Siz sadece düz yönü öne gelsin isterseniz, anlatımda yaptığım gibi ana renginizi de her sırada keserek yeniden başlama şeklinde yapabilirsiniz.

* Ben aralarda 1’er zincir çekip boşluk bırakarak ördüm. Siz daha sıkı ve boşluksuz görünmesini istiyorsanız anlatımda yaptığım gibi trabzan aralarındaki 1 boşluk zincirini çekmezseniz de yine çok hoş bir görünümü oluyor. Boşluk bırakarak yapacaksanız ara renklerde 4 zincir çekmek gerekir.

Elinize sağlık!

Yaptıklarınızı ben de görmek isterim. İnstagram’da beni de (@orguyorum) etiketleyerek paylaşırsanız sevinirim.

YORUM YOK