Birçok kişi örgüye başlamak ister ama nereden başlayacağını bilemez! Bu da örgüyü gözünde büyütmesine ve örgü örmenin çok zor olduğunu düşünmesine neden olur. Örgü Modelleri olarak misyonumuz herkese örgüyü sevdirmek ve herkesi örgüye başlatmak 🙂 Sizler için örgü örmeye nasıl başlanırdan, popüler örgü modellerine kadar bir yazı derledik. Umarım seversiniz ve bu kış hep birlikte öreriz.

1. Basit İlmek Atma Tekniğini Öğrenelim!

Şişimiz ve ipimiz hazırsa örgüye başlamanın ilk adımına geçelim. Çoğu örgü modeline başlamanın ilk adımı ilmek atmaktır. İlmek atmanın birkaç tekniği vardır, hepsi kullanılmaktadır. İlk basit ilmek atma tekniğini videomuzdan rahatça öğrenebilirsiniz.

2. Klasik İlmek Atma Tekniğini Öğrenelim!

Örgüye başlamak için basit ilmek atma tekniği yeter de artar bile ama yine de biz size seçenek sunalım, siz istediğiniz örgü tekniğini kullanın istedik 🙂 Klasik ilmek atma tekniğini de muhakkak görmüşsünüzdür ve belki de bunu daha çok seveceksiniz.

3. İki Ayrı Renk İp İle İlmek Atma Tekniğini Öğrenelim!

Renkli örgüleri kim sevmez? Daha yeni başladık, hemen farklı şeyler denemeyelim demeyin. Hepsini deneyin, örgü tarafınızı seçin 🙂

4. Düz Örgü Tekniğini Öğrenelim!

İlmek atmanın birçok çeşidini öğrendik. Artık istediğimiz gibi örgü örmeye başlayabiliriz. Birkaç temel örgü tekniği vardır. Bunları öğrendikten sonra tüm örgü modellerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Başlıca örgü tekniklerinden ilki düz örgü tekniğidir.  

5. Haroşa Örgü Tekniğini Öğrenelim!

Haroşa örgü tekniği temel örgü tekniklerinden bir diğeridir. Birçok örgü modelinde kullanılabilir. Hem tüm örgünüzü bu teknikler örebilir hem de örgünüzün sadece belli bölümlerinde bu örgü tekniği kullanabilirsiniz.

6. Ters Örgü Tekniğini Öğrenelim!

Ters örgü tekniği haroşa örgünün düz örgüde kullanılmasıdır. Bir sonraki maddemiz lastik örgü tekniğimizde nasıl kullanıldığını daha net anlayacaksınız.

7. 1+1 Lastik Örgü Tekniğini Öğrenelim!

Lastik örgü tekniği, düz ve ters örgü tekniklerinin birlikte kullanılmasıdır. 1+1 lastik örgü tekniği, temel lastik örgü tekniği olması ile birlikte sayıları değiştirerek lastik örgünün görünümü de değiştirebilirsiniz.

8. 2+2 Lastik Örgü Tekniğini Öğrenelim!

2+2 lastik örgü tekniği, 2 ters, 2 düz örgünün birlikte kullanılmasıyla oluşan farklı bir lastik örgü tekniğidir. Lastik örgülerinde siz de istediğiniz gibi 3 ters, 1 düz; 2 ters, 1 düz; 2 düz, 1 ters gibi sayılarla deneyebilirsiniz.

9. Zigzag Örgü Modelini Öğrenelim!

Temel örgü tekniklerini öğrendiğimize göre artık istediğimiz örgülerde istediğimiz örgü modellerini kullanabileceğiz demektir. İlk örgü modelimiz zigzag örgü modeli, görünümü çok simetrik, dokusu çok güzel bu örgü modelini hemen denemelisiniz.

10. Yasemin Örgü Modelini Öğrenelim!

Yasemin örgü modeli ile örgülerinizde çiçekler açtırabilirsiniz. Çok ferah, bahar gibi örgüler için bu örgü modelini kesinlikle denemelisiniz.

11. Buğday Başağı Örgü Modelini Öğrenelim!

Buğday başağı örgü modeli, yasemin örgü modelini biraz andırsa da daha küçük motifli, daha kabarık duran bir modeldir. Kazak ve hırkalarda, özellikle kol yapımında sıkça kullanılan bir örgü modelidir.

12. Balık Sırtı Örgü Modelini Öğrenelim!

Balık sırtı örgü modeli, yapısı çok güzel duran tüm örgülerinizde kullanabileceğiniz bir örgü modelidir. Atkı, bere, kazak ve hırka örgülerinizi başka hiçbir örgü modeline ihtiyaç duymadan sadece balık sırtı örgü modeli ile örebilirsiniz.

13. İstiridye Örgü Modelini Öğrenelim!

İstiridye örgü modeli, tam da kışı yansıtan, kabarık kabarık toplar gibi duran bir örgü modelidir. Çok güzel örgü hırkalar, kazaklar, bebek kıyafetleri öreceğinize eminiz.

14. Fiyonk Örgü Modelini Öğrenelim!

Fiyonk örgü modeli ile bu kış hediye paketi sizsiniz. Örgü battaniyelerde çok rahat kullanabileceğiniz bu örgü modeli ile kendinize çok güzel bir atkı-bere takımı da örebilirsiniz.

15. Hasır Örgü Modelini Öğrenelim!

Hasır örgü modeli hem hırka hem de battaniye örgülerinde çok güzel duran bir örgü modelidir. Yapısı kalıp gibi duran bu örgü modeliyle kışa çok hazırsınız.