Merhabalar,

Sizlere tam da bu mevsime çok yakışacak bir hırka getirdik.

Turkuaz rengi ve kısa kolları ile size şıklık katacak bu hırkayı kolayca örüp hemen giyebileceksiniz.

Hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Hırkaya yakadan başlanır.

1. Misinalı şişe 82 ilmek atılır. 2 sıra boyunca haroşa örgü örülür.

2. 2 sıra haroşa örüldükten sonra kenardaki dört ilmek örülür ve düğme yeri açılır, tekrar 2 sıra haroşa örgü örülür.

Her 14 sırada bir düğme yeri açılır.

3. 8 ilmek haroşa örgü, 2 ilmek düz, 1 delikli artırma, 2 ilmek düz, 1 delikli artırma, 14 ilmek düz, 1 delikli arttırma, 2 ilmek düz, 1 delikli arttırma, 26 ilmek düz, 1 delikli arttırma, 2 ilmek düz, 1 delikli arttırma, 14 ilmek düz, 1 delikli arttırma, 2 ilmek düz, 1 delikli artırma, 2 ilmek düz, 8 ilmek haroşa örgü örülerek roba kurulur.

Delikli artırmaların aralarındaki iki düz ilmeklere ilmek belirleyici takılır.

kisa-kollu-hirka-yapimi-1
kisa-kollu-hirka-yapimi-1

4. Şişin sağındaki ve solundaki ilmekler toplam 28 ilmek olana kadar arttırma yapılır. Arttırmalar, haroşa ile düz ilmeklerin arasında yakadan gizli arttırma olarak yapılır.

5. 44 sıra boyunca sağdan ve soldan sekizer haroşa örülür, ilmek belirleyicinin sağından solundan delikli arttırma yapılır ve diğer diğer ilmekler düz olarak örülür. Göz kararı ile düz ilmeklerde istenilen yerlerde delikler yapılır. Delikler için bir 1 kes, 1 dola tekniği kullanılır. Şişte toplam 294 ilmek oluşmuş olur.

kisa-kollu-hirka-yapimi-1
kisa-kollu-hirka-yapimi-1

6. 45. sırada kollar ve gövde ayrılır. Ön kısımlar 52’şer ilmek, arka kısım 74 ilmek, kollar 58’er ilmek olarak ayrılır. Kollara çorap şişi takılır. Gövde toplam 178 ilmek olacak şeklinde ayrılır.

7. Kollarda 58 ilmek 12 sıra boyunca düz örgü olarak örülür. Koltuk altından her iki sırada bir eksiltme yapılır. Kalan 52 ilmek tek sırada 40 ilmeğe düşürülür ve 11 sıra boyunca 2 düz, 2 ters olarak lastik örgü örülür ve tüm ilmekler kesilerek kollar bitirilir.

kisa-kollu-hirka-yapimi-2
kisa-kollu-hirka-yapimi-2

8. Gövdede 178 ilmek 55 sıra boyunca düz örgü örülür. İstenilen yerlerde 1 kes, 1 dola ile delikler yapılabilir. Daha sonra 11 sıra boyunca 2 ters, 2 düz lastik örgü örülür ve tüm ilmekler kesilerek gövde bitirirler.

Düğmeler dikilir ve hazır!

kisa-kollu-hirka-yapimi-3
kisa-kollu-hirka-yapimi-3

Elinize sağlık!