Örgü iğnelikler hem çok şık hem de çok kullanışlı!

İster evinizde kütüphanenize koyarak, ister duvara asarak isterseniz de dikiş kutusunda saklayarak kullanın!

Bu vintage örgü iğnelik size çok yakışacak!

Malzemeler

  • La Mia Diamond el örgü ipi;
    1 adet Krem (L075) renk ip
    1 adet Kahverengi (L158) ip
  • 2 mm veya 2.5 mm tığ
  • Süslemek için düğme ve hazır fiyonk
  • Elyaf, iğne

Yapılışı

Krem renk ip ile başlıyoruz.

1) Tarifimize sihirli halka içine 3 zincir çekip 11 adet ikili trabzan yaparak başlıyoruz. 3 zincir ile birlikte toplam 12 adet trabzanla sırayı ilmek kaydırma yaparak bitiriyoruz.

2) İkinci sırada her trabzana çift batıyoruz. Yani her ilmeğe 2 adet ikili trabzan yapıyoruz. Toplam 24 adet trabzan elde etmiş oluyoruz.

3) Üçüncü sıramızda 1 tek, 1 çift batıyoruz. Yani ilmeklere sırasıyla bir ilmeğe 1 adet ikili trabzan, sonrakine 2 adet ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz.

4) Dördüncü sırada 2 tek, 1 çift batıyoruz.İlk iki ilmeğe 1er adet ikili trabzan yaptıktan sonra üçüncü ilmeğe 2 adet ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz.

Ördüğümüz bu parçadan 1 adet daha yapıyoruz.

2 adet krem parça elde ettikten sonra örgünün ters taraflarını çevirip kahverengi ipimizle sık iğne ile birleştiriyoruz yani iki parçanın kenarlarını tutup tek parça şeklinde örüyoruz. Dikkat edin örgünün ters tarafı içte kalacak. Bu işlemi yapmak istemezseniz dikebilirsiniz. Sıra sonuna gelmeden elyaf koymayı unutmayınız. İpi koparmadan kenar oyasına devam ediyoruz.

5) Kenar modeli için tığımızı ipimize bir kez dolayarak 2 zincir atlayıp 3. zincire 7 tane ikili trabzan yapıyoruz ve 3 zincir sayıp 3.ye batıp sık iğne yapıyoruz. Aynı işlemi tekrarlayıp tığı ipe dolayıp 3.zincire 7 trabzan olacak şekilde 6 tane örüyoruz. En son asma yeri için 12-15 zincir çekip ilk başladığımız yere sık iğne yapıp bitiriyoruz.

Ben tam ortasına handmade düğme diktim siz de ortasına yuvarlak düğmeyi dikiniz, zevkinize kalmış dikmeden de kullanabilirsiniz ve asma yerinin altına isterseniz fiyonk kullanabilirsiniz.

kolay-cicek-ignelik-yapimi
kolay-cicek-ignelik-yapimi

Severek örmeniz dileğiyle 🙂