Merhabalar!

Genç kızlarımızın ve annelerinin aynı modeli yapıp kullanabilecekleri, şıklıklarına şıklık katacak, harika ve inanılmaz kolay, yapımı çok zevkli ve aynı gün örmeye başlayıp aynı gün kullanabilecekleri kadar hızlı biten bir tarifimi paylaşmak istiyorum.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Sihirli halka içine 21 sık iğne yapılır.

2) 1. sırada her sık iğnenin tepesine ikili trabzan yapılır.

3) 2. sırada ikili trabzanın tepesine mısır patlağı örgü modeli yapılır. Yani bir ilmek içine 4 tane ikili trabzan yapıp tığımızı çıkarıp ilk trabzanımızın tepesine batıp dördüncü trabzanın ilmeğini buradan geçiriyoruz. 1 zincir çekiyoruz. Bu şekilde mısır patlağı örgü modeli yapmış oluyoruz. yanındaki ilmeğe ikili trabzan yapılır. Bir ilmeğe 1 mısır patlağı yapılıp 1 zincir çekilip diğer ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılarak sıra tamamlanır.

Aralarda hep 1 zincir var.

4) 3. sırada her mısır patlağının tepesine ikili trabzan, arada 1 zincir, her ikili trabzanın tepesine de 1 mısır patlağı yapılır. Aralarda hep 1 zincir çekilir.

5) 4. sırada arttırma yapılıyor. İkili trabzan tepesine mısır patlağı, aradaki boşluğa 1 zincir çekilerek ikili trabzan, mısır patlağının tepesine de mısır patlağı yapılır. Yanındaki boşluğa 1 zincir çekilir ve ikili trabzan yapılır. Bu sıra berenin dökümlü olması için arttırma yapılan tek sıradır.

kolay-cilek-modeli-bere-yapimi-1
kolay-cilek-modeli-bere-yapimi-1

6) Daha sonra arttırma yapmadan 6 sıra daha mısır patlağının üstüne ikili trabzan, arada 1 zincir çekilerek ikili trabzan üzerine de mısır patlağı yapılarak örülür. Ve berenin tepe kısmı olan model oluşmuş olur.

kolay-cilek-modeli-bere-yapimi
kolay-cilek-modeli-bere-yapimi-2

7) Sonra berenin alın kısmı için her aralığa yarım trabzan ya da yalancı sık iğne yapılarak toplam 4 sıra örülür. Son üç sıra 3 mm tığ ile sık iğne yapılarak berenin alın kısmının biraz daha daralması sağlanır.

kolay-cilek-modeli-bere-yapimi
kolay-cilek-modeli-bere-yapimi-3

Beremiz hazır!

kolay-cilek-modeli-bere-yapimi
kolay-cilek-modeli-bere-yapimi

İyi günlerde kullanın!