Merhabalar,
Son dönemin en popüler örgü modellerinden biri olan ev botunu siz de kısa sürede hazırlayabilirsiniz.
Birçok patik modellerinin yanı sıra bu tarif ayaklarınızı sımsıcak tutacak!
Hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1. 15 zincir çekilerek başlanır.

2. İlk 7 zincir üzerine sık iğne, sonraki 6 zincirin üzerine tekli trabzan yapılır. Son zincire 5 adet tekli trabzan yapılarak botun burun kısmı oluşturulur. Zincirin etrafında dönülür. Devamında 6 adet tekli trabzandan sonra 6 adet sık iğne yapılır. 7. yani son zincire 2 tane daha sık iğne yapılarak botun topuk kısmı tamamlanır. Topuk kısmında aynı zincire 3 tane sık iğne yapılmış olur.

3. 2 sıra boyunca her ilmeğe tekli trabzanlar yapılarak devam edilir. İkinci sırasında botun burun kısmına kadar her ilmeğe 1’er tane tekli trabzan yapılır. Burun kısmında her 5 ilmeğe 2’şer adet tekli trabzan yapılarak burundaki trabzan sayısı 10’a çıkarılır. Topuk kısmında da 3 ilmeğe 2’şer adet tekli trabzan yapılır ve topuk kısmındaki trabzan sayısı 6’ya çıkarılır.

4. Üçüncü sırasında burun kısmına kadar artırma yapılmaz. Burun kısmında 1 çift, 1 tek şeklinde 5 defa trabzan yapılır. Burun kısmı 15 trabzana çıkarılır. Topuk kısmında 1 çift, 1 tek şeklinde 3 defa trabzan yapılır. Topuk kısmı 9 tırabzana çıkarılır. Taban tamamlanmış olur.

5. Tabanın çevresindeki ilmeklerin arka tarafına batarak (Blo tekniği ile) her ilmeğe 1 adet ikili trabzan yapılır.

6. Gövdenin ikinci sırasından itibaren tığ işi lastik yapılır. Tığ işi lastik için trabzanların bir önden, bir arkadan beline dolanılarak trabzna yapılır.

7. 3. sırada botun burun kısmına kadar ilmekler görüldüğü gibi örülür. Öndeki 3 trabzan birlikte toplanıp örülerek azaltılır.

8. Bu şekilde toplam 6 sıra örülerek 6 defa burun kısmında eksiltme işlemi yapılır.

9. Botun bilek kısmına geçilir ve eksiltme yapmadan 6 sıra yine ilmekler görüldüğü gibi örülür.

Yetişkinler için hazırladığımız bu ev botunu çocuklarınız için de kolayca uygulayabilirsiniz. Farklı el örgü iplerini kullanarak istediğiniz model, tarz ve renkte hazırlayabilirsiniz. Yün içerikli olan el örgü ipleri sayesinde ayaklarınızı sıcak tutabilirsiniz. Eğer yüne alerjiniz varsa pamuklu ip çeşitleri ile de bu modeli deneyebilirsiniz.

Elinize sağlık!