Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda poşetlerin ücretli olacağı haberlerinden sonra file çanta yapımı yaygınlaştı.

Ben de nacizane yaptığım file çantamın yapılışını paylaşacağım.

Malzemeler

Yapılışı

1) Sihirli halka içerisine 16 adet üçlü trabzan yapıyoruz. Sonrasında sırayı ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz.

2) 15 zincir çekip hemen yanındakine ip almadan batıyoruz. Bu şekilde 15 tane yapıyoruz. 16.yı yapmak için 7 zincir çekiyoruz, tığımıza ipi 3 kere dolayıp trabzan yapıyoruz yani 5 kere de trabzanı bitiriyoruz.

3) 12 zincir çekip zincirlerin tepelerine batıyoruz. Bu şekilde 15 tane yapıyoruz ve 16.yı yine 7 zincir çekip beşli trabzanla yapıyoruz. Bunu yapmamızın sebebi üst sıraya rahat çıkabilmek.

Bu şekilde 3. sıradaki gibi örerek 15-17 sıra örüyoruz, ne kadar uzun isterseniz ancak tavsiyem çok uzun yapmamanız. Çünkü içerisine bir şeyler koyunca uzayacaktır.

4) 15 sıra sonra 10 zincirle zincirlerin tepesine batıyoruz.

5) Sap kısmı için 30 zincir çekip 2 tane boşluk yani delik atlayıp 3.ye batıyoruz, sonra tekrar 10 zincir çekip zincirlerin tepesine batıyoruz. Diğer sapı yapmak için yaptığımız sapın karşısına gelecek şekilde 30 zincirle aynı şekilde sapı yapıyoruz. Bu sırada file şeklimiz bitmiş oluyor.

6) Bu sırada sık iğne yaparak zincirlerimizi dolduruyoruz. İsteyen 1 sıra sık iğne yapar, isteyen 2 sıra sık iğne yapabilir. böylece kalın sap yapmış olursunuz.

Bu file çantalardan renk renk yapmanız dileğiyle, inşallah yardımcı olabilmişimdir 😊😍