Malzemeler

  • Keçe taban (hazır alabilir ya da kendiniz de keserek ayağınıza uygun bir taban yapabilirsiniz.)
  • Kartopu Flora ip
  • 1.75 mm tığ

Yapılışı

1) İlk olarak keçe tabana batarak ilmek çıkartıyoruz. Daha sonra her deliğe 3er kere batıyoruz.

2) Her ilmeğe 1 tane tekli trabzan yapıyoruz.

3) 6 sıra boyunca artırma ya da eksiltme yapmadan her ilmeğe 1 tane tekli trabzan yaparak örgümüze devam ediyoruz.

4) Burun kısmından 46 ilmeği ayırıyoruz. Bu ayırdığımız yere kadar olan kısmı tekli trabzan örüp, kalan 46 ilmeğin arka tarafına batarak her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz ama 2 ilmekteki trabzanları birlikte çekerek tek ilmeğe düşürüyoruz. Böylece ilmek sayımız 23e düşmüş olacak.

5) Tekrar dönüp trabzanların üstüne 23 tane sık iğne yapıyoruz.

6) Tekrar dönüp 23 sık iğnenin üstüne ikili trabzan yapıp gene 2 ilmekteki trabzanları birleştirerek tek seferde çekiyoruz. Trabzan sayımız 11e düşüyor.

7) Tekrar dönüp 11 sık iğne yapıyoruz.

8) Tekrar dönüp 11 sık iğnenin üstüne yine aynı işlemi uyguluyoruz. Her ilmeğe 1 tane ikili trabzan 2 ilmekteki trabzanları birleştirerek çekiyoruz. 6 ilmeğimiz kalıyor.

9) En sonda 6 tane sık iğnenin hepsinden ilmek çıkartıp tek seferde topluyoruz.

10) Burun kısmını bitirmeden önce 1 sıra sık iğne yapıyoruz.

11) Burnumuz bitti. Şimdi kaldığımız yerden devam edeceğiz. 5 sıra boyunca her ilmeğe 1 tane tekli trabzan yapıp 1 sıra ilmek yürütme tekniği uygulayıp bitiriyoruz.

12) Gelelim şimdi manşet kısımlarını yapmaya… Manşet kısmı için 26 tane zincir çekip üstüne 25 tane sık iğne yapıyoruz. Son ilmeğe 3 tane sık iğne yapıyoruz. Zincirin diğer tarafına da sık iğne yapıp son ilmeğe 3 tane sık iğne yapıyoruz. İkinci sırada yine her ilmeğe 1 tane sık iğne uç kısma geldiğimizde dönemeçteki son 3 ilmeğe 2 tane sık iğne yapıyoruz. Diğer tarafa da aynı şekilde devam ediyoruz. Üçüncü sırada da mantık aynı. Bu sırada uçlardaki artırmayı ise dönemeçteki 5 ilmeğe sırasıyla 1 çift, 1 tek, 1 çift, 1 tek,1 çift yapıyoruz. Dolanıp sıranın diğer tarafını da aynı şekilde örüyoruz. Son sıraya geldik. Bu sırada son ilmeklere 1 çift, 3 tek, 1 çift, 3 tek, 1 çift olarak batıyoruz.

Manşetlere düğmelerini dikip tamamlıyoruz.

Kolay makosen patiğimiz bitmiştir 🙂

Yapan herkese kolay gelsin.