Tığ işi örgü modelleri ile bebeklerinize birbirinden kolay örgüleri hemen örebilir, hemen giydirebilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

Taban (2 adet)

1) 23 zincir çekilir. 4. zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır.

2) Her zincire birer tane ikili trabzan yapılarak son zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır. Zincirin diğer tarafına da her yuvaya birer tane ikili trabzan yapılarak ilmek kaydırma yöntemiyle birleştirilir.20 zincirin köşelerine altışar tane ortasına da 18 tane ikili trabzan yapmış olduk.

3) Şimdi 3 zincir çekerek üst sıraya geçiyoruz. Köşelerdeki 6 trabzanın her birine iki tane ikili trabzan yaparak köşelerde 12, ortada yine her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak 18 tane ikili trabzanla sırayı tamamlıyoruz.

4) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz ve köşedeki 12 trabzanın üzerinde yine arttırma yapıyoruz. Bu sırada köşedeki 12 trabzanın üzerine bir tek, bir çift batıyoruz. Ortadaki 18 trabzan yine sabit 1 tane trabzan yapıyoruz.

5) Arttırma işlemlerimiz bitti. Patiğin tabanını biraz genişletmek için 1 sıra boyunca her ilmeğe birer tane tekli trabzan yapıyoruz.

Patik tabanları hazır. 

Patik

Tabandan devam ediyoruz.

1) 3 zincirle üst sıraya çıkıyoruz ve trabzanların tepesine değil de beline dolayıp ilmek alıyoruz.Her bir trabzanın beline birer tane ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz.

2) 1 sıra daha arttırma eksiltme yapmadan her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır. 1 sıra da tekli trabzan yapıp patiğin ön kısmını yapıyoruz.

3) Patiği ikiye katlayarak tam ortadan 12 tane ikili trabzanı her iki taraftan da işaretliyoruz. İşaretlediğimiz yere gelene kadar ikili trabzan yapıyoruz. İşaretlediğimiz yere gelince her bir trabzanın beline dolayarak 2 tane trabzanı tek seferde örürek eksiltiyoruz. 24 trabzanı 12 trabzana indiriyoruz.

4) Eksiltmeye başladığımız yere gelene kadar her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. Eksiltme yaptığımız trabzandan önce ve sonra yine 2 trabzanı tek seferde alarak bu sırada da 8 eksiltme yapıyoruz. Geri dönüp sık iğneyle eksiltmeye başladığımız yere geliyoruz.

5) Bu sırada 4 trabzanı tek seferde alıp örereburun kısmını tamamlıyoruz. Sıranın devamını ikili trabzan olarak örüyoruz ve ipi koparıyoruz.

6) Sağ ve sol ayak yönlerine dikkat ederek son eksiltme yaptığımız sıranın bitimindeki trabzana ipimizi bağlayarak ikili trabzan örmeye devam ediyoruz. Eksiltme yaptığımız kısma da ikili trabzanlarımızı yapıp bu sefer üçlü trabzan yapıp en altta kalan ilmekten ilmek çıkartarak patiğimizin bant kısmını yapıyoruz.

7) Geri dönerek 2 sıra daha ikili trabzan yapılır ve ip koparılarak gizlenir.

Düğmeleri de dikince patiğiniz hazır…

Yapacak olan herkese kolaylıklar diliyorum.♥.♥.♥.♥