Merhaba sevgili örgüseverler,

Aşağıda görmüş olduğunuz portföy çantanın yapımını anlatacağım.

Takıldığınız bir yer olduğunda bana yorumlardan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle çantamızın ebatı 33×25 ve astarı ile fermuarı mevcuttur. Bu boyutta yapmak isterseniz veya daha büyük yapmak isterseniz zincir sayısını azaltarak veya arttırarak yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 adet SpagettiYarn Penye ip (istediğiniz çantanın ebatına göre değişir.)
  • 8-9 mm tığ
  • 1 adet çanta boyutunda fermuar (istediğiniz çantanın ebatına göre değişir.)
  • 1/2 metre astar kumaş (istediğiniz çantanın ebatına göre değişir.)

Yapılışı

1) 33 zincir çekerek başlıyoruz.

2) Son çektiğimiz zincirin hemen yanından batarak başlıyoruz. Aynı zincirin içine 2 tane sık iğne yapıyoruz yani bir arttırma yapmış olduk. Daha sonra son zincire kadar 1’er adet sık iğne yapıyoruz. Sonuncu zincire ise 4 adet sık iğne yapıyoruz ve zincirin diğer tarafına dönüyoruz. Yine her zincire 1’er tane sık iğne yapıyoruz, başlangıçta 2 tane sık iğne zincire 2 tane daha sık iğne yapıyoruz ve tabanımızı yapmış olduk. Toplamda köşelerde 4’er adet sık iğne olması gerekiyor.

3) Bundan sonrası çok basit! Çantanın yüksekliği istediğiniz boyuta gelene kadar her ilmeğe 1 tane sık iğne yaparak spiral bir şekilde örüyoruz. Ama sıra başına bir yer belirleyici takın ki en son kenar süsü dediğimiz yeri yaparken zorlanmayın.

Örnekte gösterilen ebat için 22 sıra örülmüştür. 

Kenar Süsü

1) Başlangıç yerimize geldikten sonra 1 tane ilmek atlayıp ikinci ilmeğe  4 tane ikili trabzan yapıyoruz ve sonra yine 1 tane ilmek atlayıp bir sonrakine 1 tane sık iğne yapıyoruz. Daha sonra yine aynı şekilde 1 tane ilmek atlayıp sonrakine 4 tane ikili trabzan yapıyoruz sonra 1 tane ilmek atlayıp 1 tane sık iğne yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde ilerliyoruz.

İşte bu kadar : ) Çantamız bitti! Astar ve fermuarını dikerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Teşekkürler,

Sevgi ile kalın.

Yapmış olduğunuz çantaları #golgeileclutch etiketi ile paylaşırsanız hem sizin yapmış olduklarınızı görüp beğenme şansım olur hem de paylaşma imkanım olur. 🙂