Herkese merhabalar!

Sizlere rahatlıkla örüp hemen kullanmaya başlayabileceğiniz bir bere getirdik.

En sevdiğiniz rengi seçin ve hemen bu güzel bereyi örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Ortalama olarak 12 zincir çekilir. İlk sırada her zincirin üzerine tekli (yarım) trabzan/yalancı sık iğne, yani tığın üzerine ip dolayarak tek seferde çekerek yapılan işlem yapılır.

Siz lastik kısmını isteğe göre azaltıp arttırabilirsiniz. Ben 12 zincir çektim.

2) İkinci sırada ise tığ işi lastik modellerinden biri olarak zincirin arka ilmeğinden alınarak yarım trabzan örülür ve sıra sonuna kadar devam edilir.

3) Bu şekilde kafa ölçünüze göre örülür. Örülen parça kafanızın ölçüsünde olduğu zaman iki ucundan sık iğne ile birleştirme yapılır ve birleştirme kısmı içeri alınarak 3 zincir ile yukarı çıkılır.

4) İkili trabzan ile yapılan parça çepeçevre örülür.

5) İkinci sırada ise diğer tığ işi lastik modeli olan bir ters, bir düz model uygulanmaya başlanılır. 3 zincir ile yukarı çıkılır ve ilk trabzanın ön kısmından tığımız geçirilerek ikili trabzan yapılır. İkinci trabzanın ise arka kısmından tığımız geçirilerek ikili trabzan yapılır. Bir önden, bir arkadan olmak üzere sıra sonuna kadar bu işlem devam eder. Toplam 12 sıra bu şekilde örülür.

Tabii siz kafanıza göre ölçüm yaparsanız daha iyi olur.

6) 12 sıra ördükten sonra kesme işlemine geçilir. 13. sırada sadece önden aldığımız ilmeklere ikili trabzan yapılarak örülür. Yani arkadan aldıklarımız atlanır.

7) 14. sırada kesme işlemi yapmadan sadece yine önden alarak ikili trabzan yapılır.

8) 15. sırada ise 1 tane önden örülüp 1 atlanır, 1 tane önden örülerek kesme işlemi yapılır ve bere uzun ip kesilerek bitirilir.

9) Uzun kesilen ipi iğneye geçirerek teyelleme yapılarak üst kısmı büzülür ve dikilir.

İsteğe bağlı olarak ponpon yapılır.

Çok şık, yumuşak ve sadece birkaç saat içinde hazır beremiz!

kolay-tig-isi-lastik-bere-yapimi-1
kolay-tig-isi-lastik-bere-yapimi-1

İyi günlerde kullanın!