Merhabalar!

Bu modelimiz Kore hayranları için!

Kore dizilerine ilgim olduğu doğrudur. 🙂 Aslında bu ilgim sadece dizilerle sınırlı kalmadı, Kore kültürünü, yemeklerini ve hatta Koreli kadınların neler ördüklerini araştırmaya kadar uzandı. Bu yeleği de Koreli kadınların yapmış olduklarından esinlenerek, uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarmayı başardım. Ama sizin benim kadar uğraşmanıza gerek yok çünkü en ince ayrıntılarına kadar, dilim döndüğünce sizlere anlatmaya çalışacağım.

İsterseniz hemen tarifimize geçelim!

Malzemeler

Örgü Tekniği

Haroşa: Hep düz örülecek.

Düz örgü

Ters örgü

Kesme 1: Örgümüzün sağ tarafında iki ilmeği düz olarak alarak tek ilmeğe düşürerek kesme yapacağız.

Kesme 2: Örgümüzün sol tarafında kesme yapmadan önceki ilmeği örmeden alacağız, sonraki ilmeği düz örüp örmeden aldığımızı üzerinden geçireceğiz.

Yapılışı

Modeli erkek bebekler için çalıştığımdan ilikleri sağdan açtım, kız bebekler için çalışmak isterseniz iliklerini sol taraftan açmayı unutmayın.

Arka

1) Şişe 58 ilmek atıyoruz ve toplam 34 haroşa çizgisi (18 cm) olana kadar örüyoruz.

2) Şimdi koltuk altından kesimlere başlayacağız. Sağ taraf için 5 ilmek örüyoruz, 6. ve 7. ilmeği düz olarak kesiyoruz (Kesme 1) ve sıra sonundan 7 ilmek kalana kadar örmeye devam ediyoruz. 7. ilmeği örmeden şişe alıyoruz, 6. ilmeği düz örüyoruz ve örmeden aldığımız ilmeği üzerinden geçiriyoruz (Kesme 2). Kalan ilmekleri düz örerek sırayı tamamlıyoruz.

3) Arka sırada ilk iki ilmeği ve son iki ilmeği ters örüyoruz, geri kalan ilmekleri yine düzden haroşa olarak örmeye devam edeceğiz. Örgü sonuna kadar, ilk iki ve son iki ilmeği arkadan ters örmeyi unutmuyoruz. Böylece ön tarafta ince bir biye elde etmiş olacağız.

4) Anlattığım şekilde toplamda hem sağdan hem soldan 9’ar kesme olana kadar örüyoruz. İlmek sayımız kırka düşecek.

5) Bu 40 ilmeği de toplam 10 haroşa çizgisi daha örüyoruz ve 11. haroşa çizgisinde tüm ilmekleri birbirinin üzerinden geçirme yöntemi ile kesiyoruz.

Arka parçamız hazır!

kore-stili-bebek-yelegi-yapimi-1
kore-stili-bebek-yelegi-yapimi-1

Ön

Sağ ön parça ile başlıyoruz.

1) Şişe 34 ilmek atıyoruz ve tüm ilmekleri düz örüyoruz.

2) Arka sırada, ilk iki ilmeği ters geri kalan ilmekleri düz örüyoruz ve örgü boyunca arkadan kenar biyesi için ilk iki ilmeği ters örmeye devam ediyoruz.

3) Örgünün boyu 6 haroşa çizgisi oluncaya kadar örüyoruz. 7. haroşa çizgisinde ilk iliğimizi açıyoruz. Bunun için de şişte son 6 ilmek kala, 6. ve 5. ilmekleri birlikte düzden kesiyoruz, 1 doluyoruz, 4 düz örerek sırayı bitiyoruz.

Örgü boyunca 9 haroşa çizgisi arayla 3 kez daha ilik açarak toplamda 4 defa ilik açıyoruz.

4) Örgü boyu 34 haroşa çizgisi olunca sağ taraftan kolu, sol taraftan da yakayı kesmeye başlıyoruz. Bunun içinse, ilk 5 ilmeği düz örüyoruz, 6. ve 7. ilmekleri birlikte düzden kesiyoruz (Kesme 1) ve sıra sonundan 7 ilmek kalana kadar devam ediyoruz. 7. ilmeği örmeden şişe alıyoruz, 6. ilmeği düz örüyoruz ve örmeden aldığımız ilmeği üzerinden geçiriyoruz (Kesme 2). Kalan ilmekleri düz örerek sırayı tamamlıyoruz.

5) Arka sırada ilk iki ilmeği ve son iki ilmeği ters örüyoruz, geri kalan ilmekleri yine düzden haroşa olarak örmeye devam ediyoruz.

6) Toplamda koltuk altından 10 kesme, yaka kısmından da 13 kesme yapıyoruz ve şişte 11 ilmek kalıyor. Bu 11 ilmeği 8 haroşa çizgisi daha örüyoruz.

7) 9. haroşa çizgisinde tüm ilmekleri birbirinin üzerinden geçirme yöntemi ile kesiyoruz.

Sağ ön parçamız hazır!

Sol önü de sağ önün zıttı olarak çalışıyoruz.

Omuz ve yan dikişlerini tamamlayıp düğmelerini dikiyoruz.

kore-stili-bebek-yelegi-yapimi-2
kore-stili-bebek-yelegi-yapimi-2

Yeleğimiz hazır!

Eğer modelimi beğenip örerseniz, instagramda  @madamorgu etiketiyle de paylaşmayı unutmayın. Hepinize sevgiler! 🙂