Merhaba arkadaşlar,

Yine çok seveceğinizi düşündüğüm bir örgü modeli ile karşınızdayım.

Özellikle şal ve yelek modellerinde kolaylıkla kullanabileceğiniz bu örgü modelini hem yazılı hem de videolu tarifi burada!

Hemen başlayalım mı?

Malzemeler

  • Dantel ipi
  • İpe uygun tığ

Yapılışı

1) Modelimize 10 zincir çekip başlıyoruz. 10. zincire parmağımızı koyup 6 zincir daha çekiyoruz ve 10. olduğu ilmeğe geri dönüp sık iğneyle batıyoruz, sonra 12 zincir çekip parmağımızı koyup tekrar 6 zincir ve geri dönüp parmağımızı koyduğumuz yere batıyoruz. Bu işlemi istediğiniz boyda uzatabilirsiniz.

2) Üst sırada önce 7 zincir çekiyoruz parmağımızı 7. zincire koyup 4 zincir daha çekiyoruz ve tığa ipi 2 kere dolayıp 4 seferde çıkarıyoruz. 5 zincir çekip yaptığımız yuvaya sık iğneyle batıyoruz. 11 zincir çekip yine sık iğneyle yuvaya tekrar tutturuyoruz sonra 8 zincir çekip tekrar yuvaya  tutturuyoruz, sonra 11 zincir tekrar yuvaya sık iğneyle tutturuyoruz. 8 zincir tuttur, sonra 11 zincir tuttur yani 11, 8, 11, 8, 11 şeklinde sonra 5 zincir ikili trabzan dörtte çıkıyoruz. Trabzanları 5 zincir ile tutturuyoruz, diğer yuvaya aynı işlemi tekrar ediyoruz. 11.8.11.8.11 zincir, 5 zincirle sona, yine iki trabzan yapıyoruz dörtte çıkıyoruz.

3) Dönüş yapacağız, 4 zincir çekip yanına trabzan yapıyoruz,  tepeye iki sarıp dörtte çıkıyoruz şimdi 3 zincir çekip çiçeğimizin ilk yaprağına sık iğneyle batıyoruz, tekrar 3 zincir ikinci yaprağa 4 zincir üçüncü yani tam ortadaki yaprağa sık iğneyle tutturuyoruz, aynı yaprağa 5 zincir çekip tepesine yuva oluşturuyoruz sonra 4 zincir 4 yaprağa 3 zincir 5. yaprağa 3 zincir trabzana batıyoruz yine iki tane trabzan yapıp modeli bu şekilde devam ediyoruz. Daha sonra yine birinci sıradan itibaren aynı işlemlere devam edip modeli bitiriyoruz.Herkese kolay gelsin.

Sevgiyle kalın!