Merhabalar,

Sizlere çocuklarınızın bayılacağı çok şirin bir ev botu örgü modeli getirdik.

Kolayca örebileceğiniz bu ev botunu çeşitli renk kombinleri ile deneyebilirsiniz.

Hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

  • Etrofil Yonca el örgü ipleri
  • 5 mm tığ
  • Hazır taban
  • 12 mm yapışkanlı göz

Yapılışı

Hazır taban üzerine yapılmıştır. Öreceğiniz kişinin ayak numarasına göre bir hazır taban tercih etmelisiniz.

1) Hazır tabanın ön ve arka kısımlarına yani burun ve topuk kısmına çift batarak, yanlara tek batarak ilmek çıkartıp 1 sıra boyunca sık iğne örelim.

2) İlk sıranın bitiş noktasından iki zincir çekerek ikinci sıraya başlayalım.Her ilmeğe 1 tane olmak üzere ikili trabzan ile arttırma eksiltme yapmadan bu sırayı örelim.

3) Üçüncü sıra için yine 2 zincir çekerek başlayalım ve tığa ip dolayıp alt sıradaki ilk trabzanın beline tığı önden dolayarak ikili trabzan yapalım. Sonra yine 1 tığa ip dolayıp hemen yanındaki trabzanın beline tığı arkadan dolayarak ikili trabzan yapalım. Bu işleme 1 önden, 1 arkadan örerek 3 sıra boyunca devam edelim.

4) 5.sıraya başlamadan önce örgümüzün ön kısmındaki tam ortaya denk gelen önden alınmış trabzanı işaretleyelim sonra işaretlediğimiz trabzanda dahil sekiz tane önden doladığımız trabzanları sayalım ve her iki yandan da sekizinciye işaret koyalım.

5) İlk işarete kadar aynı sistemde (1 önden, 1 arkadan dolanarak) örelim. İşaretteki trabzana gelince 1 ilmek alıp sadece ikisini çekelim, yandaki tırabzana 1 ilmek alıp ipi arkadan geçirerek bir defada çekelim. Tıgda kalan 3 ilmeği tek seferde çekip bitirelim ve bu işlemi son işarete kadar yapalım. Daha sonra yine sıra bitimine kadar 1 önden, 1 arkadan dolanarak trabzan örelim.

6) Bu sırayı da ilk işarete kadar aynı sistemle örelim. İşarete gelince önden beline doladığımız trabzanı yine bir defa çekip yandaki arkadan beline doladığımızı atlayalım. Yanındaki önden olan trabzanın gene önden beline dolayarak bir defa çekelim, kalan 3 ilmeği tek seferde çekelim. Son işarete kadar bu işlemle devam edip işaretten sonra aynı sistemle 1 önden, 1 arkadan dolanarak örelim.

7) Bir üst sıra yine ilk işarete kadar aynı şekilde örülür. İşaretli trabzana gelince iki trabzanın aynı anda beline önden dolanarak 1 defada çekelim. Kalan iki ilmekle beraber 1 ilmek alarak bu işleme devam edelim. Son işarete gelince tığdaki tüm ilmekleri tek seferde çekelim. Bitişe kadar bir ön, bir arka diye devam edelim.

8) Hiç eksiltme ve azaltma yapmadan 5 sıra boyunca örneği 1 ön, 1 arka şeklinde trabzan yaparak örelim ve bitirelim.

Kulaklar (2 adet)

1) 10 zincir çekilir ve üzerine 10 sık iğne yapılır. Sonra geri dönüp 5 ilmeğe birer sık iğne, 4 ilmeğe birer trabzan, son ilmeğe 10 trabzan yapılır. Zincirin diğer tarafına devam edilir, 4 trabzan ve sona kadar 5 sık iğne yapılır ve bitirilir.

Burun ve Gözler

1) 6 zincir çekilir ve üzerine 4 sıra gidiş dönüş sık iğne yapılır ve bitirilir.

Botun üstüne görseldeki gibi dikilir. Gözlerin üstüne yapışkanlı göz yapıştırılır.

kulaklikli-ev-botu-yapimi
kulaklikli-ev-botu-yapimi

Dilerseniz farklı renk kombinleri ile de örebilirsiniz.

kulaklikli-ev-botu-yapimi
kulaklikli-ev-botu-yapimi

Elinize sağlık!