Merhabalar!

Bu yaz kumaş üzerine örgü robalı elbiseler moda!

Bu güzel elbiseyi bizimle birlikte örmeye ne dersiniz?

Elbisemizi hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) 113 zincir çekiyoruz. 4. zincirden itibaren 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Önler 5 yuva, kollar 5 yuva, arka 9 yuva olacak şekilde 4 zincir çekip 2 zincir atlayıp üçüncü zincire batarak yuvalar oluşturuyoruz.

2) İlk sırada 5 yuva yaptıktan sonra 6 zincir çekip 2 zincir atlayıp üçüncü zincire batarak arttırma yuvalarını oluşturuyoruz. Aynı şekilde kol için 5 yuva yaptıktan sonra, arka için 9 yuva yapıp diğer kol için 5 yuva yaptıktan sonra da köşede 6 zincirli yuvalar oluşturuyoruz.

Aşağıdaki şemada görüldüğü gibi robamızı kuruyoruz.

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-sema
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-sema

Başta ve sondaki 3 trabzan bizim ön bantlarımız. Arttırmaları köşede 6 zincir ile oluşturduğumuz yuvanın öncesinde ve sonrasında yapıyoruz.

3) 3 trabzan yapıp ilk yuvanın içerisine 3 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip yan yuvaya sık iğne ile birleştiriyoruz. Yine 2 zincir ile yan yuvaya 3 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan yapıp 2 zincir ile yan yuvaya sık iğne ile birleştiriyoruz. Önde son olarak 2 zincir çekip 3 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan yapıp zincir çekmeden yan yuvaya, 3 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan yan yuvaya, 3 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan yapıp sıra sonuna kadar bu şekilde örüyoruz.

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-1
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-1

Sonraki sıralarda 3 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan yaptığımız yuvaların içerisine 3 trabzan, 3 zinci, 3 trabzan yaparak örüyoruz.

4) İkinci sırada yuvalar arasına 2 zincir çekiyoruz. İlk sırada 6 zincir ile oluşturduğumuz yuvanın sağında ve solunda 4 zincir çekerek modeli örmeye devam ediyoruz.

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-2
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-2

5) Üçüncü sırada yuvaları aynı şekilde örüyoruz. Sadece bir önceki sırada 4 zincir çekerek oluşturduğumuz yuvaya 2 zincir, 1 trabzan, 2 zincir çekerek örmeye devam ediyoruz. Bir sonraki sırada ise burada yaptığımız trabzanın tepesine 3 trabzan, 3 zincir, 3 trabzan yapıyoruz. Yanındaki modellere geçerken de zincir çekmiyoruz.

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-3
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-3

6) Sürekli aynı şekilde örülen modeli yukarıdaki şemada arttırma yerine dikkat ederek istediğiniz uzunluğa gelene kadar örebilirsiniz. Ben 7 sıra ördükten sonra kol ayrımını yaptım.

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-4
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-4

7) Önlerde 4 şerit model, arkada 7 şerit model olacak şekilde aşağıdaki görselde görüldüğü gibi arada 2 zincir çekerek birleştiriyoruz. 4 sıra da bedende örüp bitiriyoruz.

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-5
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-5

8) Kenarları için her bir yuvanın içerisine 6 trabzan yapıp yan yuvaya geçerken zincir çekmiyoruz. Kollar hariç örgünün tüm etrafını şu şekilde örüyoruz: 1 trabzan atlıyoruz, diğer trabzanın tepesine 6 tane ikili trabzan yapıyoruz, 1 trabzan atlıyoruz ve diğer trabzanın tepesine ilmek kaydırma yöntemi ile birleştirerek örüyoruz.

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-6
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-6

Etek

1) Kumaşı alttan ve üstten 1 cm içine kıvırıp dikiyoruz. İkiye katlayıp yandan dikiyoruz.

2) Robamıza göre kumaşı büzüp kumaş örgünün altında kalacak şekilde sabitleyip makinede dikiyoruz.

Düğmelerini de diktiğimiz elbisemiz hazır!

kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-7
kumas-uzerine-kolay-robali-elbise-yapimi-7

Ellerinize sağlık!