Yeni yıl ruhunu evlerinizde yaşamanız için harika bir tarifle daha karşınızdayım. Yeni yıl deyince benim aklıma Noel baba, kırmızı çoraplar ve kurabiye adam gelir. Masala göre çocuğu olmayan yaşlı bir kadın bir gün adam şeklinde bir kurabiye pişirmiş ve pişen kurabiye canlanmış. Bizim kurabiye adamımız da iplerden doğup yılbaşı ağacında kendine yer buldu. Eğer sizler de yılbaşı ağacınızı süslemek için kurabiye adam yapmak isterseniz buyurun o zaman tarifime…

Malzemeler

Yapılışı

Gövde

Bej renk ip ile başlıyoruz.

1) Sihirli halka yapıp içine 11 tane ikili trabzan yapıyoruz.

2) Her trabzanın üstüne 2 tane ikili trabzan yapıyoruz, toplam 22 trabzan elde etmiş oluyoruz.

 

3) İpi koparmadan devam ediyoruz ve ilk kol için 7 tane zincir çekiyoruz. Zincir üzerinde geri dönüp 3.zincire batıyoruz ve art arda 3 tane üçlü trabzan, 1 tane de dörtlü trabzan yapıyoruz. Zincire çekerek başladığımız kol başlangıcından 4 trabzan ilerisine yaptığımız kolu ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz.

4) Kolu birleştirdiğimiz yerden ilmek kaydırma ile 1 ilmek atladıktan sonra 10 tane zincir çekip 4..zincire batıyoruz ve 6 tane dörtlü trabzan yapıyoruz. 10 zincir çektiğimiz yerden 4 trabzan ilerisine yaptığımız bacağı ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz. Hiç boşluk bırakamadan diğer bacağı da hemen yanına yapıyoruz. Sonra ilmek kaydırma ile 1 ilmek atlayıp diğer kolu yapıyoruz.

Böylece gövdeyi tamamlıyoruz.

Kafa

Bej renk ip ile başlıyoruz.

1) Kafa için sihirli halka yapıp içine 10 tane ikili trabzan yapıyoruz.

2) Her trabzanın üstüne  2 tane trabzan yaparak toplam 20 tane ikili trabzan yapıyoruz ve böylece kafayı bitirmiş oluyoruz.

En son beyaz iplikle de ördüğümüz kurabiye adamın etrafını ilmek kaydırma ile zincir geçiyoruz.

Boncukları göz ve düğme olarak dikiyoruz. Kırmızı iple ağzını işliyoruz. Kafasının ortasına arkadan, iğne yardımıyla asabileceğimiz şekilde ip takıyoruz. Ve Kurabiye Adam Yılbaşı Ağacı Süsü hazır.

Ellerinize sağlık.